Radio Opole » Gospodarka
2021-06-25, 12:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Na rowerze z Kępy do Biadacza. W Łubnianach przygotowują się do budowy kolejnego odcinka pieszo-rowerowego

Do tej pory w gminie Łubniany powstały dwie ścieżki pieszo-rowerowe [fot. Mariusz Chałupnik]
Do tej pory w gminie Łubniany powstały dwie ścieżki pieszo-rowerowe [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowa ścieżka pieszo-rowerowa połączy Kępę z Biadaczem [fot. Mariusz Chałupnik]
Nowa ścieżka pieszo-rowerowa połączy Kępę z Biadaczem [fot. Mariusz Chałupnik]
Łubniany szykują się do budowy ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Kępę z Biadaczem. Będzie to 5-kilometrowy odcinek, ostatni, który gmina ma do wykonania w ramach projektu prowadzonego przez powiat opolski.
Gmina prowadzi przetarg. Wpłynęły trzy oferty. Najniższa o wartości niespełna 8 milionów złotych. Najdroższa natomiast przekracza 13 milionów złotych.

- Badamy, która oferta będzie najkorzystniejsza nie tylko ze względów finansowych, ponieważ to zadanie nie jest łatwe do wykonania - mówi Paweł Wąsiak, wójt Łubnian. - To względnie długi odcinek, który dodatkowo znajduje się na terenie o gęstej zabudowie. Wydaje mi się więc, że będzie wiele problemów. Dlatego proszę o cierpliwość, gdy rozpoczną się pracę. Prosimy, aby mieszkańcy zgłaszali się też do nas ze swoimi problemami, abyśmy mogli na bieżąco je rozwiązywać.

Jak dodaje Paweł Wąsiak ścieżka będzie miała 2,5 metra szerokości, a jej przebieg zaplanowano wzdłuż drogi powiatowej.

- Na tym odcinku kilka razy dojdzie do sytuacji, że ścieżka przejdzie przez drogę powiatową - mówi Wąsiak. - Będzie ona prowadzona przy jezdni, więc będzie miała funkcję rowerową, jak i chodnika. Luboszyce w części nie mają chodnika. Biadacz przez całe swoje sołectwo także nie ma chodnika. Dlatego dzięki tej inwestycji znacznie zwiększymy bezpieczeństwo.

Na realizację tego odcinka gmina wzięła 4,5 miliona złotych długoterminowej pożyczki. Związane to było innymi z koniecznością dokończenia projektu. Kolejne 5 milionów złotych stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wcześniej w ramach projektu Łubniany zbudowały dwa odcinki o łącznej długości 7 kilometrów. Pierwszy w Brynicy, drugi łączący Brynicę ze Świerklami.
Paweł Wąsiak
Paweł Wąsiak

Gospodarka

2021-09-25, godz. 12:47 Rusza drugi etap prac przy "Dolinie Złotnika" w Baborowie Gmina Baborów rozpoczyna 2. etap realizacji budowy infrastruktury turystyczno-przyrodniczej w ramach projektu utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego… » więcej 2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »