Radio Opole » Gospodarka
2021-06-09, 10:55 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Maszyna za 11 mln zł do fotooptycznej segregacji śmieci zwiększy poziom recyklingu odpadów w Kędzierzynie-Koźlu

Śmieci [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Śmieci [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Spółka Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla będzie miała nowoczesną instalację do segregacji odpadów. Dzięki temu zamiast 30%, około 40% odpadów przywiezionych w żółtych i niebieskich workach trafi do recyklingu. A im większa ilość śmieci tak zagospodarowanych, tym niższe przyszłe koszty opłaty śmieciowej dla mieszkańców.
- Nowa instalacja poprawi współczynnik odzysku surowców nawet o 10 procent – mówi Grzegorz Mankiewicz, wiceprezes zarządu Czysty Region Sp. z o.o. - Instalacja fotooptyczna pozwala uzyskać zdecydowanie lepszy poziom odzysku poprzez wysegregowanie aż 11 frakcji odpadów, które przychodzą w żółtych workach. Na przykład butelki PET transparentne wydzielimy na osobny odpad, na osobną kupkę. Na osobną trafią PET zielone.

Segregowany będzie także PET niebieski - kartony, kartoniki do płynnej żywności czy papier.

- W tej chwili segregacja wygląda tak, że przy taśmociągu stoją ludzie, którzy wybierają odpady. To się nieco zmieni – mówi Waldemar Witkowski, członek zarządu Eggersmann Polska, wykonawca instalacji. - Odpady będą nadal transportowane za pomocą taśmociągu. W dwóch dodatkowych miejscach będą dwa separatory. One będą za pomocą optyki wybierać z materiałów i za pomocą pneumatyki, czyli strumienia powietrza, wyprowadzane poza strumień śmieci i za pomocą ludzkiej siły dalej doczyszczane.

Koszt budowy instalacji fotooptycznej to 11 mln zł. Czysty Region pozyskał na ten cel 6,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.
Grzegorz Mankiewicz
Waldemar Witkowski

Gospodarka

2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej 2021-06-09, godz. 13:00 Koniec budowy kanalizacji sanitarnej we Wroninie Na ukończeniu jest budowa II etapu kanalizacji sanitarnej we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew. Gdy inwestycja będzie zakończona, samorząd będzie mógł… » więcej 2021-06-08, godz. 17:30 Pod koniec czerwca ruszy remont DW 494 w Chudobie Za dwa tygodnie rozpocznie się remont drogi wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Chudoba. Inwestycja na trasie Bierdzany - Olesno zakłada przebudowę jezdni… » więcej 2021-06-08, godz. 15:00 Brzeg chce budować mieszkania na "Zielonce". Miasto liczy na wsparcie z rządowego programu W Brzegu mogą powstać kolejne mieszkania. Władze miasta chcą skorzystać z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który miałby pomóc w zagospodarowaniu… » więcej 2021-06-08, godz. 12:15 Opolski ZUS umorzył składki warte ponad 11 mln zł. To pomoc dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0 Opolski ZUS umorzył już ponad 11 mln 300 tys. zł przedsiębiorcom z naszego regionu w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0. Przypomnijmy, od 4 maja przedsiębiorcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »