Radio Opole » Gospodarka
2021-05-31, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Namysłowski EKOWOD rozważał zakup elektrycznych śmieciarek, ale na przeszkodzie stanęła ich cena. Spółka chce jednak produkować zieloną energię

Panele słoneczne na siedzbie namysłowskiego EKOWOD-u [fot. EKOWOD Namysłów]
Panele słoneczne na siedzbie namysłowskiego EKOWOD-u [fot. EKOWOD Namysłów]
Namysłowski EKOWOD nie kupi na razie śmieciarek o napędzie elektrycznym. Miejska spółka planuje jednak spore inwestycje w energię odnawialną.
Zakup bezemisyjnych pojazdów był w ostatnim czasie rozważany, jednak na przeszkodzie stanęła ich cena. Jak wskazuje prezes spółki Artur Masiowski, pieniądze nie są jedyną przeszkodą dla wprowadzenia takiego rozwiązania.

- No niestety, na dzień dzisiejszy koszt zakupu śmieciarki elektrycznej to jest około 2,5-krotność ceny normalnej śmieciarki, czyli około 2 milionów złotych. Obecnie te realia nie pozwalają nam na wprowadzenie czegoś takiego. Dwa: są pewne ograniczenia w czasie pracy takiego pojazdu. Świadczymy usługi na rozległym terenie i pojedyncze naładowanie mogłoby okazać się niewystarczające do jego obsługi - dodaje prezes.

Nie oznacza to jednak, że EKOWOD rezygnuje z działań mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Jednym z nich jest niedawna instalacja w siedzibie przedsiębiorstwa paneli słonecznych o mocy 50 kilowatów. Produkowany w ten sposób prąd pokrywa około 1/3 zapotrzebowania energetycznego spółki. Instalacja o podobnej wydajności ma jeszcze tego lata pojawić się także na oczyszczalni, a w dalszej przyszłości również na stacji uzdatniania wody czy przy przepompowniach ścieków.

Przypomnijmy, że promienie słoneczne nie będą jednak jedynym źródłem, z którego namysłowski EKOWOD chce produkować prąd. Kolejne to biogaz powstający w procesie oczyszczania ścieków. Instalacja mogąca dostarczać w ten sposób do 100 kilowatów energii powinna być gotowa w ciągu 2 lat.
Artur Masiowski

Gospodarka

2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »