Radio Opole » Gospodarka
2021-05-25, 13:30 Autor: Marzena Śmierciak

Po raz kolejny zwiększono pulę bezzwrotnych grantów dla firm dotkniętych skutkami pandemii

Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
A. Buła i R. Wrzeciono [fot. Witold Wośtak]
A. Buła i R. Wrzeciono [fot. Witold Wośtak]
Będzie więcej pieniędzy na bezzwrotne granty dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Jak czytamy w komunikacie prasowym, zarząd województwa opolskiego po raz kolejny - tym razem o prawie 7 mln zł - zwiększył pulę przeznaczoną na granty na kapitał obrotowy dostępną w drugim naborze na ten cel z października 2020 roku. W sumie wsparcie w tym rozdaniu wyniesie ponad 25 mln zł, a w dwóch przeprowadzonych - ponad 42 mln zł.
Przypomnijmy, nabór jesienią (7 października) przeprowadziło podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Wpłynęło wtedy ponad 1200 wniosków. Pierwotnie do podziału w tym naborze było 10,3 mln zł. Ale pod koniec 2020 roku zarząd województwa opolskiego po raz pierwszy zwiększył pulę na ten cel. - Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na dokonanie przesunięć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mogliśmy zwiększyć kwotę do podziału o 8 milionów 100 tysięcy złotych. To sprawiło, że kolejne blisko sto firm mogło dostać wsparcie w tej trudnej sytuacji - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła.

W ostatnich dniach, dzięki oszczędnościom z ostatniej unijnej perspektywy finansowej oraz różnicom kursowym, zarząd ponownie zwiększył pulę pieniędzy na granty o kolejne prawie 7 mln zł. - W związku z kontrowersjami, jakie w całej Polsce wzbudziły nabory na granty, Komisja Europejska nie wyraża zgody na przeprowadzanie kolejnych - wyjaśnia dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Mogliśmy jednak zwiększyć pulę na już przeprowadzony nabór, dzięki czemu będzie możliwe wsparcie dodatkowych około 170 firm.

OCRG kontaktuje się już z firmami, które mają szanse na wsparcie. Są to podmioty gospodarcze, których wnioski znalazły się na miejscach od 234 do 404 na liście oczekujących na ocenę w II naborze na granty.

W sumie w ubiegłym roku OCRG przeprowadziło dwa nabory na granty na kapitał obrotowy - w czerwcu i październiku. W pierwszym naborze wpłynęło 1,5 tys. wniosków, jednak granty mogło dostać niespełna 300 firm z woj. opolskiego. W drugim naborze, przeprowadzonym w październiku 2020 roku, wpłynęło ponad 1,2 tys. - Do chwili obecnej w ramach obydwu naborów 761 firm otrzymało wsparcie łączne w wysokości 32 milionów złotych - podsumowuje Roland Wrzeciono.

Granty na kapitał obrotowy to bezzwrotne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, o które mogli starać się samozatrudnieni, mikro i małe firmy z woj. opolskiego. Wsparcie na 3 miesiące dla konkretnej firmy mogło wynieść od ponad 23,5 tys. zł do ponad 164,7 tys. zł. w zależności od liczby zatrudnionych.

Gospodarka

2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »