Radio Opole » Gospodarka
2021-08-24, 16:15 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG wydało kolejne miliony złotych. Zapowiedziano, że w regionie przybędą tysiące miejsc pracy

Konferencja w OCRG [fot.P. Wójtowicz]
Konferencja w OCRG [fot.P. Wójtowicz]
Około 35 mln złotych pozyskano na dotacje a 16 na pożyczki. To kwoty, które trafiły do opolskich firm w I połowie tego roku. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało pierwsze 6 miesięcy 2021 i koniec wydawania unijnych dotacji na lata 2014 - 2020. Dyrektor Tomasz Hanzel odnosząc się do zaprezentowanych danych przyznał, że pandemia odbiła się na zainteresowaniu dotacjami, natomiast pojawili się nowi inwestorzy. 3 firmy mają wkrótce w opolskim postawić fabryki a siedem kolejnych zastanawia się nad takim krokiem
- To są firmy z różnych sektorów, część z nich funkcjonuje już w opolskim, ale pojawili się także nowi inwestorzy o kapitale międzynarodowym - tłumaczył dyrektor OCRG. - Na tym etapie możemy mówić o pracy dla tysięcy osób i miliardowych inwestycjach, jeśli wszystkie te plany się ziszczą.

Tajemnicą pozostaje lokalizacja i nazwy firm, które rozmawiają z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Tomasz Hanzel zdradził, że trzech inwestorów planuje zatrudnić docelowo 4 tysiące osób (1200 osób na początkowym etapie) i będą to firmy z sektora logistyki i produkcyjne.

Podczas prezentacji danych związanych z działalnością OCRG padły pytania o wpływ pandemii na gospodarkę regionu. Z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się mniejsze zainteresowanie było pozyskaniem wsparcia na uczestnictwo w targach i szkoleniach, natomiast najdotkliwiej obostrzenia odczuło część firm z sektora usług. - Jestem przekonany, że wiele takich firm zniknęło - powiedział wicemarszałek Szymon Ogłaza.

- Trudno mówić o pozytywnych efektach w branży gastronomicznej, hotelowej, które zostały zdziesiątkowane przez pandemię. Natomiast dzięki obostrzeniom skrzydła rozwinęli kurierzy, czy firmy dostarczające rozwiązań pozwalających na handel zdalny - zaznaczył samorządowiec.

Pod koniec tego roku OCRG zaoferuje nową pomoc dla firm, które mają zamiar wdrożyć nowinki technologiczne (Wsparcie TIK). Udzielone zostanie również wsparcie dla tych, którzy planują zmianę miejsca pracy. W grudniu OCRG zaproponuje bony szkoleniowe. Pomoc będzie polegała na tym, że każdy zatrudniony bez wiedzy swojego szefa będzie mógł pozyskać dotację (85%) na zmianę zawodu, jaki sam sobie wybierze i przejdzie kurs.
Tomasz Hanzel
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »