Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 17:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA]

Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy budowie dróg i parkingów wokół placu, w dalszej kolejności będzie budowana mała infrastruktura i zielone skwery na samym placu. Nowe oblicze zyskają też schrony przeciwlotnicze znajdujące się pod powierzchnią placu.
- Na początku wyburzone zostały piramidy, w których były wejścia do tych kanałów – mówi Artur Kiowski, główny wykonawca remontu. - Zrobiliśmy nową izolację i odpowietrzenie, jeżeli chodzi o podziemia. Wyczyściliśmy środek. Zostało nam pomalowanie i zamontowanie punktów świetlnych. W późniejszym czasie będzie tam miejsce na zorganizowanie wystaw historycznych. Piramid nie będzie, zostały zburzone. W ich miejsce będą szklane domy Żeromskiego.

Szklana konstrukcja wejścia do kanałów ma nawiązywać do domów z powieści Żeromskiego. Innym nawiązaniem będzie też rzeka, niekoniecznie rwąca, która pojawi się w pobliżu pomnika pisarza.

Jak remont oceniają mieszkańcy miasta?

- Myślę, że remont jest wskazany, że plac po remoncie będzie miał ładną oprawę, bo to był już taki przeżytek, nie na te czasy – mówi jedna z mieszkanek.

- Chyba będzie ładniej, nie wiem. Zobaczymy jak skończą, bo na razie jest nieładnie. Więcej zieleni nasadzić i będzie lepiej – uważa inny strzelczanin.

- Ten remont jest trafiony w dziesiątkę. To jedyne miejsce do wypoczynku, będą mogły się tu odbywać mniejsze imprezy, bo to jest w centrum miasta – uważa pan Józef.

Obecnie gotowy jest już deptak na północnej ścianie placu, trwają prace przy budowie drogi i chodnika na ścianie wschodniej. Za kilka dni robotnicy przeniosą się na ścianę południową i będzie to związane z zamknięciem przejazdu dla samochodów. Wszystkie uliczki mają być ponownie przejezdne pod koniec wakacji, a całość prac zakończy się w listopadzie.
Artur Kiowski
Mieszkańcy Strzelec Opolskich

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »