Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 17:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA]

Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. archiwum Profectus]placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy budowie dróg i parkingów wokół placu, w dalszej kolejności będzie budowana mała infrastruktura i zielone skwery na samym placu. Nowe oblicze zyskają też schrony przeciwlotnicze znajdujące się pod powierzchnią placu.
- Na początku wyburzone zostały piramidy, w których były wejścia do tych kanałów – mówi Artur Kiowski, główny wykonawca remontu. - Zrobiliśmy nową izolację i odpowietrzenie, jeżeli chodzi o podziemia. Wyczyściliśmy środek. Zostało nam pomalowanie i zamontowanie punktów świetlnych. W późniejszym czasie będzie tam miejsce na zorganizowanie wystaw historycznych. Piramid nie będzie, zostały zburzone. W ich miejsce będą szklane domy Żeromskiego.

Szklana konstrukcja wejścia do kanałów ma nawiązywać do domów z powieści Żeromskiego. Innym nawiązaniem będzie też rzeka, niekoniecznie rwąca, która pojawi się w pobliżu pomnika pisarza.

Jak remont oceniają mieszkańcy miasta?

- Myślę, że remont jest wskazany, że plac po remoncie będzie miał ładną oprawę, bo to był już taki przeżytek, nie na te czasy – mówi jedna z mieszkanek.

- Chyba będzie ładniej, nie wiem. Zobaczymy jak skończą, bo na razie jest nieładnie. Więcej zieleni nasadzić i będzie lepiej – uważa inny strzelczanin.

- Ten remont jest trafiony w dziesiątkę. To jedyne miejsce do wypoczynku, będą mogły się tu odbywać mniejsze imprezy, bo to jest w centrum miasta – uważa pan Józef.

Obecnie gotowy jest już deptak na północnej ścianie placu, trwają prace przy budowie drogi i chodnika na ścianie wschodniej. Za kilka dni robotnicy przeniosą się na ścianę południową i będzie to związane z zamknięciem przejazdu dla samochodów. Wszystkie uliczki mają być ponownie przejezdne pod koniec wakacji, a całość prac zakończy się w listopadzie.
Artur Kiowski
Mieszkańcy Strzelec Opolskich

Gospodarka

2021-06-22, godz. 19:45 "Inwestor w każdej gminie, strefa w każdej gminie". Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna proponuje współpracę… Chodzi o promocję programu Polskiej Strefy Inwestycji. O propozycji współpracy i korzyściach, jakie niesie ze sobą program rozmawiano dziś (22.06) w Opolu… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet 'To nie był łatwy rok, był on czymś nowym dla nas samorządowców' - zarząd województwa opolskiego podsumował budżet za 2020 rok. Z danych wynika, że… » więcej 2021-06-22, godz. 15:00 Głubczyce stawiają na proekologiczne rozwiązania. Wdrażany jest kompleksowy program mający chronić powietrze Gmina Głubczyce rozpoczyna realizację programu 'Czyste powietrze'. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych… » więcej 2021-06-22, godz. 11:30 Zbliża się ważny termin dla firm dotkniętych skutkami pandemii, które chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej Uwaga przedsiębiorcy! Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy Antykryzysowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2021-06-22, godz. 09:15 Drogę w Nowych Smarchowicach czeka kapitalny remont. Będzie to pierwsza w tym miejscu tak duża inwestycja od kilkudziesięciu… Kolejna droga w gminie Namysłów doczeka się remontu. Tym razem powody do zadowolenia powinni mieć mieszkańcy Nowych Smarchowic. » więcej 2021-06-20, godz. 09:00 Gmina dostanie pieniądze na budowę drogi, o ile radni się zgodzą na zmiany w budżecie Gmina Krapkowice może otrzymać 1,3 mln dotacji z funduszy unijnych na budowę drogi do terenów inwestycyjnych. Żeby tak się stało, radni muszą się zgodzić… » więcej 2021-06-19, godz. 15:10 Milion złotych na inwestycje w gminie Kietrz z programu RFIL Gmina Kietrz otrzymała milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę kanalizacji w popegeerowskim osiedlu Krotoszyn i remont dróg wewnętrznych… » więcej 2021-06-18, godz. 16:29 Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM… Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie… » więcej 2021-06-18, godz. 15:55 Nowy prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn - Koźle. Został nim Paweł Stańczyk Od poniedziałku (21.06) nowym prezesem Grupy Azoty ZAK S.A. będzie Paweł Stańczyk. Zastąpi on na tym stanowisku p.o. funkcję prezesa Artura Kamińskiego… » więcej 2021-06-18, godz. 10:28 To może ułatwić drogę do ekologicznych rozwiązań. W Komprachcicach uruchomiono punkt informacyjny programu "Czyste… Doradzą, poinformują, a także pomogą załatwić formalności czy też wypełnić wniosek. W Komprachcicach uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »