Radio Opole » Gospodarka
2021-04-21, 15:00 Autor: Tomasz Cichoń

Ceny za dostawę wody i odbiór ścieków idą w górę

[fot. archiwum]
[fot. archiwum]
Prawie 95% wniosków złożonych przez opolskie samorządy do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach to wnioski o podwyżkę opłat za wodę i ścieki. Średni wzrost opłat, jakie zakładają złożone wnioski, to 17 groszy za metr sześcienny. To daje Opolszczyźnie 13. miejsce w kraju, ze średnim wzrostem 14 procent.
- Nie jestem zdziwiony faktem, że większość złożonych wniosków dotyczy podwyżek cen, bo wpływ na taryfy ma kilka czynników. To są między innymi zmiany cen energii elektrycznej, transportu, to zmiany makroekonomiczne na przykład płacy minimalnej, czy wzrostu płac, czyli koszty przedsiębiorstw - powiedział w Południowej Loży Radiowej Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

- My stoimy na straży tego, żeby mieszkańcy, którzy korzystają z wody nie zostali obciążeni zmianami tych kosztów w nadmierny sposób. Dlatego każdy wniosek przez nas jest analizowany bardzo wnikliwie, poddawany szczegółowej ocenie. Podmioty są wzywane do zmiany uzasadnień dotyczących tego, jaki jest powód wzrostu cen. Tutaj tak samo w procesie weryfikacji tych wniosków, jako strona w tym postępowaniu uczestniczą gminy - dodaje Kurz.
Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach
Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach

Gospodarka

2021-05-11, godz. 19:15 Grodków chce budować nowe mieszkania komunalne. Rozwiązanie może kosztować gminę mniej, niż remontowanie zniszczonych… Grodkowski magistrat planuje stworzenie około 20 nowych mieszkań komunalnych. Ma to pozwolić w częściowym skróceniu długiej kolejki oczekujących na przydział… » więcej 2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej 2021-05-11, godz. 11:30 E-wizyty w ZUS sprawdziły się na Opolszczyźnie, a zainteresowanie usługą wciąż rośnie Dzięki wideorozmowie z ekspertem ZUS swoje sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. » więcej 2021-05-11, godz. 09:00 Symboliczna opłata dla właścicieli ogródków gastronomicznych w Głogówku Władze Głogówka praktycznie zwolnią w tym roku z opłat właścicieli ogródków gastronomicznych. Opłata wyniesie symboliczną złotówkę. Gastronomia to… » więcej 2021-05-10, godz. 19:00 O połowę spadła liczba kontroli PIP w regionie. "Inspektorzy pracy nie mogli być wektorami zakażeń" W pierwszym kwartale br. Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu przeprowadziła o połowę mniej kontroli niż w analogicznym okresie 2020 r. Arkadiusz Kapuścik… » więcej 2021-05-10, godz. 08:00 Do 17 czerwca rolnicy mogą wnioskować o dopłaty bezpośrednie i pieniądze z PROW-u. Minister przedłużył termin Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i część płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Grzegorz… » więcej 2021-05-09, godz. 16:04 DW 457 w Popielowie do remontu. Termin zależy od ukończenia prac na 454 W wakacje rozpocznie się remont DW 457 między Popielowem a Dobrzeniem Wielkim. Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu uprzedza… » więcej 2021-05-09, godz. 08:39 Wybudują drogę łącząc osiedle mieszkaniowe z zakładami produkcyjnymi Na dokończenie budowy ulicy Meblarskiej w Krapkowicach trzeba było poczekać, ale w tym roku asfalt ma być położony już na całej długości. Opóźnienie… » więcej 2021-05-08, godz. 14:00 Modernizacja kotłowni to ostatni etap remontu szkoły w Reńskiej Wsi W poprzednich latach gmina ociepliła i wymieniła okna w budynku szkoły w Reńskiej Wsi, teraz przyszedł czas na ostatni akord tego remontu, czyli modernizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »