Radio Opole » Gospodarka
2021-03-31, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Dwa potencjalne źródła dotacji na renowację zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Magistrat czeka na decyzje

Mury obronne w Byczynie [fot. Witold Wośtak]
Mury obronne w Byczynie [fot. Witold Wośtak]
Mury obronne w Byczynie [fot. Witold Wośtak]
Mury obronne w Byczynie [fot. Witold Wośtak]
50 tysięcy złotych od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ma na razie gmina Byczyna na renowację zabytkowych murów obronnych. Obwarowanie jest w coraz gorszym stanie.
Jeśli nie uda się pozyskać innych dotacji, za tę kwotę zostaną wykonane podstawowe prace zabezpieczające. Magistrat zawnioskował też o 2 miliony złotych do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Do kwalifikacji zabrakło jednego punktu, ale gmina odwołała się. Decyzja resortu jest spodziewana w najbliższych dniach. - Wniosek został bardzo dobrze oceniony pod względem merytorycznym - mówi burmistrz Iwona Sobania.

- Zabrakło nam punktów między innymi za to, że w ostatnim czasie nic nie działo się na murach, co kosztowało nas 6 punktów. Kolejne 4 punkty mniej przyznano nam za fakt, że mogliśmy zadeklarować jedynie 10 procent wkładu własnego. Nie jesteśmy również Pomnikiem Historii ani nie wpisano nas na listę UNESCO, gdzie moglibyśmy zyskać jeszcze 4 punkty.

Już kilka lat temu kompleksową renowację byczyńskich murów wyceniono na 20 milionów złotych.

- Aktualny wniosek do ministerstwa opiewa na 2 miliony - dodaje Iwona Sobania. - Oczywiście wiadomo, że nie będą to pieniądze, za które całość naszych murów od razu zostanie odrestaurowana. Umawiamy się na razie na prace w etapach, a pierwsza wnioskowana część dotyczy 109 metrów. Chodzi o roboty budowlane i konserwatorskie wieży zachodniej oraz odcinka murów od wspomnianej wieży do końca parkingu przy ulicy Wałowej.

Równolegle do wniosku ministerialnego gmina Byczyna stara się o pieniądze na ten sam cel w urzędzie marszałkowskim. Poza tym trwa oczekiwanie na decyzję odnośnie Pomnika Historii.
Iwona Sobania 1
Iwona Sobania 2

Gospodarka

2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »