Radio Opole » Gospodarka
2021-03-02, 09:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Miliony euro w Prudniku. Amerykański Henniges Automotive inwestuje

Obiekt dawnej fabryki Frotex w Prudniku. Obecnie hala produkcyjna Henniges Automotive [zdj. Jan Poniatyszyn]
Obiekt dawnej fabryki Frotex w Prudniku. Obecnie hala produkcyjna Henniges Automotive [zdj. Jan Poniatyszyn]
Ponad osiem milionów euro zainwestuje w Prudniku firma Henniges Automotive. Zatrudnienie w jej tamtejszym zakładzie ma wzrosnąć o 300 osób. Uchwałę o wydzierżawieniu inwestorowi należącej do gminy hali podjęła rada miejska.
- Produkcja w tym obiekcie ma ruszyć we wrześniu - mówi burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Przez dwa lata udało się wypracować nową koncepcję tej inwestycji. Będzie realizowana na terenie starej fabryki byłego „Froteksu”. Hala zostanie przebudowana wewnątrz. Pozostaną jej zabytkowe mury. Firma Henniges przenosi część produkcji z Czech do Polski i to będzie właśnie Prudnik.

Przeniesienie to spowodowane jest problemami ze znalezienie pracowników u naszych południowych sąsiadów. Spółka Henniges Automotive zainwestuje w Prudniku cztery miliony euro w remont hali, a drugie tyle przeznaczy na zakup maszyn. Już teraz stu pracowników z Opolszczyzny przechodzi szkolenie w czeskim zakładzie. Firmy ta wytwarza m.in. uszczelki i komponenty amortyzujące drgania dla motoryzacji. Koncern Henniges Automotive ma główną siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Swój prudnicki zakład otworzył w 2016 roku. Docelowo ma tam zatrudniać 550 osób.
Grzegorz Zawiślak

Gospodarka

2024-05-29, godz. 14:30 Debata rolników z kandydatami do PE. W roli głównej Zielony Ład Kandydaci do Europarlamentu z naszego okręgu spotkali się dziś (29.05) z rolnikami. Głównym tematem podczas debaty w Izbie Rolniczej w Opolu był Zielony… » więcej 2024-05-27, godz. 17:00 WUP ma wsparcie dla elastycznych pracodawców. To pieniądze m.in. na dofinansowanie pensji Około 30 tysięcy złotych na wyposażenie miejsca pracy lub 4 tysiące złotych miesięcznie przez pół roku na dofinansowanie pensji pracownika. » więcej 2024-05-27, godz. 14:52 Głuchołazy: potrzeby pięciu wiosek zasilą pieniądze z budżetu samorządu województwa Pięć sołectw z gminy Głuchołazy otrzyma po 6,5 tys. zł dofinansowania z programu Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W efekcie będą mogły zrealizować… » więcej 2024-05-23, godz. 14:00 Opole: debata o ochronie środowiska. "Problemy z klimatem to nasz największy problem" Problemy klimatyczne - to dziś największe wyzwanie, z jakim mierzą się naukowcy zajmujący się prawem ochrony środowiska. » więcej 2024-05-23, godz. 11:19 Europa stawia na "zieloną" gospodarkę. Firmy dostosują się albo znikną Przedsiębiorstwa, w także w naszym regionie, by pozostać konkurencyjnymi będą musiały przejść wiele procesów dostosowawczych. - Najbliższe lata będą… » więcej 2024-05-22, godz. 15:00 Jest przetarg na przebudowę DW487 w Oleśnie. Szacowany koszt to 50 milionów złotych Do największej w tym roku inwestycji przygotowuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Mowa o przebudowie drogi wojewódzkiej 487 w Oleśnie, na którą… » więcej 2024-05-22, godz. 07:30 Lewin Brzeski stawia na fotowoltaikę Gminna farma fotowoltaiczna powstanie w Lewinie Brzeskim. Będzie miała moc pół megawata. Stanie przy ujęciu wód w tym mieście. » więcej 2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej 2024-05-20, godz. 14:51 Samorząd Głubczyc remontuje budynek USC Rozpoczęły się prace remontowe Urzędu Stanu Cywilnego w Głubczycach. W pierwszym etapie prac zostanie całkowicie wymienione pokrycie dachowe budynku. Samorząd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »