Radio Opole » Gospodarka
2021-02-23, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Dorabiasz do emerytury lub renty? Poinformuj o tym ZUS

Dorabiasz do emerytury lub renty? Poinformuj o tym ZUS [fot. freeimages.com]
Dorabiasz do emerytury lub renty? Poinformuj o tym ZUS [fot. freeimages.com]
Renciści i emeryci, którzy w miniony roku dorabiali sobie do świadczenia mają czas do 1 marca, by powiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Muszą również zadeklarować, jaki wybrali system rozliczeniowy – miesięczny lub roczny.
Konieczne jest zaświadczenie od pracodawcy, który zatrudnia emeryta lub rencistę. W przypadku osób, które same opłacają sobie składki - to dotyczy m.in. prowadzących działalność gospodarczą - trzeba przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu.

- Odpowiedni formularz EROP jest dostępny na stronie internetowej ZUS-u. Trzeba go pobrać, wypełnić i złożyć w placówce, z której dana osoba otrzymuje rentę bądź emeryturę - przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

- Jeśli informacja o dodatkowych przychodach z pracy nie trafi do ZUS, ten może zawiesić wypłatę świadczenia, a nawet zażądać zwrotu niesłusznie pobranych, gdyż osiągany przez emeryta bądź rencistę przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

Rzecznik przypomina, że zmniejszeniu podlega emerytura bądź renta, jeśli uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. ZUS zawiesi świadczenie, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, to jest 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.
Sebastian Szczurek

Gospodarka

2021-02-24, godz. 18:30 Malowanie ławek i praca przy zieleni. Dłużnicy kluczborskiej spółdzielni mogą odpracować zaległości Możliwość odpracowania długu daje swoim mieszkańcom Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w Kluczborku. » więcej 2021-02-24, godz. 17:19 Nysa zwalnia restauratorów z części opłat za koncesję na alkohol. Gmina wprowadza też ulgi dla inwestorów Nysa to kolejne gmina, która zastosuje ulgi wobec restauratorów dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Miejscy radni przegłosowali dziś (24.02) uchwałę… » więcej 2021-02-24, godz. 17:00 "Będziemy musieli być w tych trudnych czasach kreatywni". Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła nową kadencję Wzrost bezrobocia, spadek liczb ofert pracy i niepewność gospodarcza - między innymi z takimi problemami będzie musiała zmierzyć się Wojewódzka Rada Rynku… » więcej 2021-02-24, godz. 14:53 Zwolnienie z opłaty alkoholowej również dla restauratorów z gminy Wołczyn Rada Miejska w Wołczynie zwolniła lokale gastronomiczne z tegorocznej opłaty alkoholowej. » więcej 2021-02-24, godz. 13:36 W kluczborskiej strefie ekonomicznej zostały tylko cztery działki. "Są firmy zainteresowane inwestowaniem" - Podatki i miejsca pracy - to główne korzyści płynące z naszej strefy inwestycyjnej - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jarosław Kielar, burmistrz… » więcej 2021-02-24, godz. 10:00 Krapkowice: w Gwoździcach i Rogowie Opolskim będzie wybudowany gazociąg Kolejne miejscowości gminy Krapkowice będą w niedalekiej przyszłości miały dostęp do sieci gazowej. Niebieskie paliwo ma się pojawić w północnej części… » więcej 2021-02-24, godz. 06:40 Rozpoczęła się budowa kanalizacji w Dobieszowicach i Kromołowie Rozpoczęła się realizacja dwóch dużych inwestycji w gminie Walce. Późną jesienią Dobieszowice i Kromołów mają być w całości skanalizowane. W Dobieszowicach… » więcej 2021-02-23, godz. 21:00 Będą nowe miejsca pracy w Wołczynie. Wrocławski inwestor zajmuje się produkcją zdrowej żywności Jest nowy inwestor w gminie Wołczyn. Wrocławska grupa inwestycyjna wybuduje zakład produkujący zdrową żywność. » więcej 2021-02-23, godz. 20:15 Gorzowski Zakład Usług Komunalnych będzie spółką. Przekształcenie ma usprawnić funkcjonowanie Zakład Usług Komunalnych w Gorzowie Śląskim zostanie przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Chodzi między innymi o sposób zarządzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »