Radio Opole » Gospodarka
2021-02-02, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Czy burze wzburzą opolan? Mieszkańców stolicy czeka nowa danina od wody deszczowej

Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Właściciele nieruchomości w Opolu, którzy mają dostęp do kanalizacji deszczowej będą płacić za odprowadzanie wód opadowych. To danina, która obliczana jest na podstawie powierzchni dachów i wybrukowanych podjazdów. Według wyliczeń Wodociągów i Kanalizacji przykładowa stawka dla domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, który leży na 5-arowej działce wyniesie około 33 złotych miesięcznie. Opłaty będą naliczane od 1 stycznia tego roku.
Wiceprezes spółki Mateusz Filipowski precyzuje, że nowa opłata dotyczy wszystkich nieruchomości, z których woda trafia bezpośrednio lub pośrednio do kanalizacji deszczowej. - Czyli wszystkiego, co wpłynie do kanalizacji deszczowej, natomiast określenie pośrednio dotyczy tych nieruchomości, z których woda spływa na przykład na drogę, gdzie jest kanalizacja deszczowa.

Informacja o opłacie trafiła już do części opolan, którzy do wyznaczonego dnia muszą przesłać do wodociągów oświadczenie, w którym sprecyzują powierzchnie dachów i utwardzonych podjazdów.

Brak podpisanej umowy nie zwalnia z opłaty za korzystanie z usług. W takim przypadku klienci będą obciążani fakturą za bezumowne korzystanie z usług. Wówczas WiK z automatu naliczy opłatę zakładając, że z 80 procent działki woda trafia do kanalizacji. - Natomiast jeżeli ktoś w oświadczeniu napisze, że tylko 30 procent działki jest utwardzona wówczas to zweryfikujemy i naliczymy mniejszą opłatę. Natomiast musieliśmy wyjść z jakiejś bazy dlatego przyjęliśmy, że będzie 80 procent działki i cały dach - zaznacza wiceprezes.

Osoby, które posiadają zbiorniki na deszczówkę bądź jeżeli taka woda trafia na tereny zielone, będą zwolnione z opłaty. W tym przypadku zbiornik na deszczówkę musi być określonej wielkości. - Jeżeli to jest metr sześcienny to wiadomo, że z niego także woda trafi do kanalizacji, ponieważ podczas opadów wypełni się w ciągu kilkunastu minut - mówi wiceprezes WiK

Przypomnijmy, w ubiegłym roku rada miasta przekazała spółce Wodociągi i Kanalizacja wykonywanie zadań związanych odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych. Wówczas stawkę za te usługę ustalono na poziomie 29 groszy za metr sześcienny. Pieniądze ostatecznie mają trafić do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Proszę zrozumieć, że od tego roku na nas również zostały nałożone opłaty ze strony Wód Polskich. W przypadku Opola za odprowadzanie wody deszczowej do rzek WiK będzie musiał zapłacić około 10 mln złotych - wylicza Mateusz Filipowski.

Opłata dotyczy także kamienic i bloków, jednak w tym przypadku danina zostanie nałożona na zarządców, a następnie podzielona między mieszkańców.
Mateusz Filipowski 1
Mateusz Filipowski 2

Gospodarka

2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »