Radio Opole » Gospodarka
2020-11-30, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Ostatnie godziny na udział w Powszechnym Spisie Rolnym. Na Opolszczyźnie spisało się 99 procent gospodarzy

Kombajn [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kombajn [fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Kończy się Powszechny Spis Rolny 2020. Udział jest obowiązkowy, a rolnicy do dzisiaj (30.11) są zobowiązani wypełnić formularz.
Można to zrobić samodzielnie w internecie lub dzwoniąc pod numer infolinii statystycznej. W województwie opolskim "spisało się" niemal 99 procent gospodarstw rolnych. - Takie badania są przeprowadzane raz na dziesięć lat i pozwalają scharakteryzować polskie rolnictwo - mówi Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu, odpowiedzialna za kontakt z mediami.

- Pytamy o zwierzęta gospodarskie, o użytkowanie gruntów, powierzchnię zasiewów i nawożenie oraz ochronę roślin. Rolnicy musieli podać również informacje dotyczące budynków gospodarskich, ciągników czy pozostałych maszyn i urządzeń rolniczych, które na co dzień wykorzystują w swoich gospodarstwach.

Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu, ocenia, że rolnicy w naszym regionie podeszli do spisu bardzo poważnie.

- Pytania są w pewnych miejscach bardzo szczegółowe - zgłaszałem, że trzeba przygotować się do spisu. Należy mieć pod ręką pewne dokumenty, chociażby numer gospodarstwa i wszystkie dane z Krajowego Rejestru Sądowego. Mam na myśli nie tylko dane dotyczące liczby zwierząt w gospodarstwie. To wszystko musi zgadzać się z danymi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Damian Kulesa, rolnik z Jastrzygowic, nie miał problemów z wypełnieniem internetowego formularza.

- Przez internet było wygodnie i szybko. Można było to wykonać na raty wieczorami. Bez problemu, jeśli ktoś nie wyliczył od razu nawożenia czy innych danych, które okazały się niezbędne. Można było wyszukać informacje na spokojnie i kontynuować. Na przykład uzupełniłem działki, ale miałem też inne zajęcia lub zabrakło czasu, więc następnego dnia odpowiedziałem na następne pytania.

Dodajmy, rolnicy mieli wykazać informacje według stanu na 1 czerwca tego roku. Powszechny Spis Rolny rozpoczął się 1 września.
Monika Bartel
Marek Froelich
Damian Kulesa

Gospodarka

2021-03-07, godz. 13:00 Głubczyce uruchamiają budżet obywatelski. Gmina na ten cel przeznaczyła 100 tys. złotych Władze Głubczyc rozpoczęły kampanię informacyjną na temat IV Budżetu Obywatelskiego. W 2021 roku gmina zamierza przeznaczyć na ten cel 100 tys. złotych… » więcej 2021-03-07, godz. 07:30 Zielona energia w gminie Dąbrowa? W kilku miejscach mają powstać farmy fotowoltaiczne Około 400 hektarów mają w najbliższych latach zająć farmy fotowoltaiczne w gminie Dąbrowa. Od przedsiębiorców wpłynęło na razie 9 wniosków o warunki… » więcej 2021-03-06, godz. 17:45 Namysłowskie wodociągi inwestują w monitoring sieci. Chodzi o szybsze lokalizowanie wycieków i ochronę przed zło… Namysłowskie wodociągi przeznaczą w ciągu najbliższych 3 lat 750 tysięcy złotych na budowę systemu monitoringu oraz sterowania zarządzaną przez spółkę… » więcej 2021-03-06, godz. 14:00 Webinaria technologiczne poświęcone nowinkom w przemyśle w ramach marcowych spotkań inżynierów Opowiedzą o nowościach technologicznych i przemysłowych. Koło inżynierów Wyższej Szkole Bankowej w Opolu organizuje cykl marcowych webinariów technologicznych… » więcej 2021-03-06, godz. 11:00 Wiercą tunele pod ciśnieniową sieć kanalizacyjną Trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Mierzęcinie, w gminie Pawłowiczki. Budowa prowadzona jest tak, żeby mieszkańcy odczuwali jak najmniejsze… » więcej 2021-03-06, godz. 08:00 Bezpieczeństwo ekologiczne i szansa na rozwój. Rozpoczęła się inwestycja przy oczyszczalni ścieków w Gościejowicach… Ruszyła przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Gościejowicach koło Niemodlina. To największa inwestycja w historii gminy, która będzie kosztowała… » więcej 2021-03-05, godz. 20:45 Do Grodkowa pukają kolejni inwestorzy. Miasto chce im stworzyć lepsze warunki Kolejni inwestorzy zainteresowani lokowaniem zakładów w gminie Grodków. Obecnie rozmowy z magistratem prowadzą co najmniej dwie spore firmy. » więcej 2021-03-05, godz. 19:30 Wojewódzki Lekarz Weterynarii: "Na wysoce zjadliwą grypę ptaków trzeba być zawsze gotowym, bo to choroba cykliczn… - Branża drobiarska powinna być zawsze zwarta i gotowa na ewentualność wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków ze względu na jej cykliczność, jest to… » więcej 2021-03-05, godz. 16:49 Moda na "wege" i ochrona środowiska zagrożeniem dla hodowców krów? - Wymogi związane z ograniczeniem gazów cieplarnianych i weganizm to zagrożenia, jakie stoją przed hodowcami zwierząt - tak uważa Martin Ziaja, prezes Okręgowego… » więcej 2021-03-05, godz. 14:00 DPS w Szymiszowie przeszedł modernizację Zakończył się trwający ponad rok remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie, w gminie Strzelce Opolskie. Placówka działa w XVIII-wiecznym pałacu, którego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »