Radio Opole » Gospodarka
2020-11-21, 17:20 Autor: Daniel Klimczak

Rośnie zadłużenie Polaków. Na tle pozostałych regionów Opolszczyzna wypada pod tym względem przyzwoicie

Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
W czasie pandemii koronawirusa w Polsce wzrosła wartość nieregulowanych terminowo zobowiązań. Na tle pozostałych regionów, Opolszczyzna wypada przyzwoicie, plasując się w dolnej części zestawienia.
Obecnie z długami zmaga się prawie 2,5 miliona Polaków, których przeterminowane zobowiązania wynoszą łącznie 48,2 miliarda złotych. Rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów Andrzej Kulik zauważa, że ostatnie miesiące miały duży wpływ na kształt tych zestawień.

- Kwota zwiększyła się od lutego o 2,4 miliarda złotych, ale jednocześnie o 36 tysięcy spadła liczba dłużników. My to tłumaczymy w taki sposób, że część zmobilizowała się i spłaciła te należności, natomiast pojawiła się grupa jeszcze bardziej zadłużona takich, którzy tych długów nie byli w stanie albo nie chcieli spłacać, tłumacząc się pandemią - wyjaśnia.

Na Opolszczyźnie zobowiązań nie reguluje niespełna 55 tysięcy osób, a wartość ich łącznego zadłużenia to prawie miliard 67 milionów złotych, co plasuje nas na przedostatnim miejscu w zestawieniu. Średnia wartość długu w regionie to 19 432 złote, co daje 7. wynik w kraju. Stosunkowo zadowalające dane wynikają, według analityków, między innymi z niewielkiej powierzchni regionu, a także uwarunkowań historyczno-społecznych.

- Socjologowie, których poprosiliśmy o analizę, powiedzieli że na Opolszczyźnie jest spora grupa osób, które mieszkają tam od "stuleci" wręcz. To środowiska mocno związane ze sobą, w których mocno zwraca się uwagę na to, co sąsiedzi o nas mówią. Po prostu na Opolszczyźnie nie wypada też nie płacić - dodaje Andrzej Kulik.

Dodajmy, że wśród głównych powodów rosnącego zadłużenia Polaków eksperci wymieniają między innymi wzrost oczekiwań konsumpcyjnych. Największą grupę dłużników stanowią natomiast osoby w przedziale między 36. a 55. rokiem życia.
Andrzej Kulik
Andrzej Kulik

Gospodarka

2020-11-23, godz. 18:00 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyjrzy się planom budowy obwodnicy Brzegu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu sprawdzi, czy budowa obwodnicy Brzegu w ciągu DK 39 nie zagraża środowisku. Taką prośbę do instytucji, która… » więcej 2020-11-23, godz. 11:30 Wkrótce ruszy remont namysłowskiego "pośredniaka". Prace wpłyną pozytywnie na środowisko i pomogą zmniejszyć k… Wkrótce ruszą prace mające na celu modernizację budynku namysłowskiego urzędu pracy. chodzi między innymi o termomodernizację, która pozwoli nie tylko… » więcej 2020-11-23, godz. 10:58 Plac zabaw, siłownia pod chmurką. Nowe inwestycje w placówkach oświatowych Baborowa Na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baborowie powstaje nowy plac zabaw dla dzieci. Montowane są także urządzenia sprawnościowe dla uczniów starszych… » więcej 2020-11-23, godz. 08:30 ZUS wysyła do przedsiębiorców informacje o stanie składek i ewentualnych zaległościach Opolscy przedsiębiorcy powinni zainteresować się stanem składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. » więcej 2020-11-22, godz. 16:15 Gmina Ujazd w ramach własnego programu dotacji w tym roku zlikwidowała 35 kopciuchów. 5 osób zdecydowało się na … W ramach gminnego programu dotacji do wymiany pieców w Ujeździe od 2019 udało się pozbyć 69 kopciuchów. W tym roku program rozszerzono o dofinansowanie do… » więcej 2020-11-22, godz. 10:30 Boom na drogach Ozimka. W planach kilkanaście inwestycji Kilkanaście dróg w najbliższym czasie planuje wyremontować gmina Ozimek. Najszybciej zrealizowane zostaną cztery inwestycje w trzech miejscowościach. » więcej 2020-11-21, godz. 14:00 W grudniu ruszy rewitalizacja rynku w Ujeździe. Przekazano plac budowy dla inwestycji Jeszcze w grudniu ruszą prace związane z rewitalizacją rynku w Ujeździe. Gmina wybrała wykonawcę i przekazała plac budowy. Rewitalizacja rynku będzie kosztować… » więcej 2020-11-21, godz. 11:15 Ruszył remont Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi. Inwestycja jest warta milion złotych Rozpoczęła się kompleksowa modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi. Obiekt zostanie przebudowany wewnątrz i docieplony oraz dostosowany do potrzeb… » więcej 2020-11-21, godz. 08:45 46 milionów złotych w planie budżetu gminy Ujazd na 2021 rok. Będzie rewitalizacja rynku i remonty dróg Gmina Ujazd przygotowała projekt budżetu na 2021 rok. Opiewa on na 46 milionów złotych, z czego około 14,5 miliona pochłoną inwestycje. Na liście największych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***