Radio Opole » Gospodarka
2020-08-03, 16:30 Autor: Mariusz Chałupnik

24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice

Podpisanie umów na przebudowywane, modernizowane i doposażane świetlic wiejskich [fot. UMWO]
Podpisanie umów na przebudowywane, modernizowane i doposażane świetlic wiejskich [fot. UMWO]
Podpisanie umów na przebudowywane, modernizowane i doposażane świetlic wiejskich [fot. UMWO]
Podpisanie umów na przebudowywane, modernizowane i doposażane świetlic wiejskich [fot. UMWO]
Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji podpisało 19 gmin i 5 instytucji kultury.
Wykonane zostaną 24 zadania na łączną kwotę blisko 15 milionów złotych, z czego 8,5 miliona złotych pochodzi z funduszy europejskich.

- Dzięki dotacji utworzymy świetlicę w najmniejszym naszym sołectwie Lipowa - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. - Przede wszystkim każda złotówka jest dla nas ważna. Jesteśmy miejscowościami małymi, wiejskimi. W tym wypadku świetlica, to kultura, a kultura to rozwój. To będzie modernizacja pozyskanego budynku od kurii biskupiej.

- To są pieniądze, które zostaną konkretnie zainwestowane - dodaje Roman Kamiński, wiceburmistrz Kluczborka. - Ta inwestycja da możliwości spotkań, życia na terenie małego sołectwa jakim jest Krasków. Ta mała ojczyzna jest w stanie lepiej się zorganizować i wie, że ma konkretne wsparcie.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przekonuje, że społeczności lokalne, a zwłaszcza wiejskie bardzo sprawnie nauczyły się korzystać z funduszy europejskich.

- Podejrzewam, że to będą inwestycje, które przyniosą wiele radości mieszkańcom - mówi Buła. - Ja zawsze pokazuję też nową perspektywę korzystania z takich miejsc. Dzisiaj te umowy są istotne jako część inwestycyjna, ale chciałbym też powiedzieć, że ja w przyszłości widzę, że w tych miejscach mogą powstawać Domy Dziennego Pobytu. To ważne szczególnie dla osób starszych.

Dofinansowanie przebudowy i modernizacji świetlic wiejskich jest prowadzone z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek, Roman Kamiński
Andrzej Buła

Gospodarka

2020-10-26, godz. 09:42 Krapkowice: ostatni dzień konsultacji społecznych Dzisiaj (26.10) mija termin zgłaszania uwag i propozycji do projektu 'Programu współpracy Gminy Krapkowice w 2021 roku z organizacjami pozarządowymi oraz innymi… » więcej 2020-10-25, godz. 11:00 W przyszłym roku w Prószkowie ma ruszyć budowa dwóch ścieżek pieszo-rowerowych. W planach jest również trzecia Prószków szykuje się do budowy trzech tras pieszo-rowerowych. Najbliżej realizacji są te, które połączą Pomologię ze Złotnikami i Zimnice Małe z Zimnicami… » więcej 2020-10-24, godz. 17:24 Prof. Królczyk z Politechniki Opolskiej jest w 4-osobowym prezydium ogólnopolskiego Kolegium Prorektorów Politechnika Opolska ma przedstawiciela w prezydium Kolegium Prorektorów do spraw Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w Polsce. Prof. Grzegorz… » więcej 2020-10-24, godz. 14:45 To ma być jeden z impulsów do rozwoju gminy. Ozimek przygotował nowy plan zagospodarowania przestrzennego Przede wszystkim tereny pod przemysł i mieszkalnictwo. Radni gminy Ozimek przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on czterech miejscowości… » więcej 2020-10-24, godz. 10:00 Ruszają prace na DW 385 Kopice - Grodków. Będzie też remont "414" W poniedziałek (26.10) kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze między Kopicami a Grodkowem w powiecie brzeskim. » więcej 2020-10-24, godz. 07:00 Kończy się remont ulic Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie Jeszcze w tym miesiącu zakończy się remont ulicy Konopnickiej i Kościuszki w Oleśnie. To fragment drogi wojewódzkiej 494. » więcej 2020-10-23, godz. 20:00 Nyska uczelnia formalizuje współpracę z Umicore. "Zrozumieliśmy, że możemy zrobić więcej" Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i spółka Umicore Poland, która buduje w okolicy miasta fabrykę komponentów do pojazdów elektrycznych, podpisały… » więcej 2020-10-23, godz. 18:15 Czy opolska gastronomia wytrzyma kolejne zamknięcie? "Konieczne jest wsparcie ze strony państwa" - Bez wsparcia ze strony państwa gastronomia zostanie bardzo uszczuplona - mówi właściciel jednej z tawern w centrum Opola. Przypomnijmy, od jutra (24.10)… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 ZUS pomoże osobom na kwarantannie w formalnościach niezbędnych do uzyskania chorobowego Osoby skierowane przez sanepid na kwarantannę lub poddane izolacji domowej nie będą już musiały martwić się o dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia… » więcej 2020-10-23, godz. 15:15 OCRG proponuje 2 mln złotych na "technologie telekomunikacyjne" Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oferuje przedsiębiorcom dotacje na 'technologie telekomunikacyjne'. Za tym stwierdzeniem kryją się aplikacje i urządzenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***