Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-29, 18:49 Autor: Witold Wośtak

4 wiejskie filie kluczborskiej biblioteki przeznaczone do likwidacji. Są rzadko odwiedzane i zbyt drogie w utrzymaniu

Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku]
Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Miejska i Gminna Biblioteka w Kluczborku]
Uchwałę o zamiarze likwidacji 4 filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej przyjęła kluczborska rada miejska.
Co roku do magistratu trafiają sprawozdania dotyczące kosztów utrzymania oddziałów oraz statystyk czytelnictwa. Okazuje się, że Smardach Dolnych, Kujakowicach, Ligocie Dolnej i Łowkowicach jest niewielu czytelników i użytkowników, mimo działań popularyzujących odwiedzanie biblioteki.

Poza tym w Smardach nie ma lokalu, bo dotychczasowa siedziba filii była zlokalizowana w budynku prywatnym, który nie spełnia wymagań BHP.

- W zamian proponujemy usługę "książka na telefon", która jest już realizowana w Kluczborku - mówi Krystyna Pychyńska, dyrektor biblioteki.

- Bibliotekarze zbierają zamówienia od osób rezerwujących książki przez stronę internetową biblioteki lub drogą telefoniczną. Później dowożą książki pod wskazany adres w Kluczborku, natomiast w przypadku filii wiejskich byłyby one transportowane do świetlic wiejskich w danym dniu. Bibliotekarz udostępniałby książki i przyjmował zwroty.

Drugą opcją będzie "bookcrossing".

- Mieszkańcy zostawiają książki na półce, drudzy zabierają je i tak dochodzi do wymian. Biblioteka zamierza nadzorować to w świetlicach wiejskich, gdzie mieszkańcy bez problemu będą korzystać. My na początek damy książki z zakresu literatury pięknej i literatury popularno-naukowej - dodaje Krystyna Pychyńska.

Następnym krokiem do likwidacji filii jest zgoda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Krystyna Pychyńska 1
Krystyna Pychyńska 2

Kultura i rozrywka

2020-10-28, godz. 18:51 Muzeum Ziemi Kozielskiej ze stałą wystawą. To historia mieszkańców i ziemi kozielskiej od czasów prehistorii 'Ziemia kozielska i jej mieszkańcy' to tytuł stałej wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Otwarcie wystawy zakończyło tzw. proces… » więcej 2020-10-28, godz. 12:30 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***