Radio Opole » Gospodarka
2020-06-29, 11:45 Autor: Daniel Klimczak

Wpływy do budżetu Nysy w maju wyższe niż przed rokiem. "Gospodarka wraca na normalne tory"

Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Około 10 milionów złotych mniej w stosunku do wcześniejszych założeń wpłynęło do tej pory do miejskiej kasy w Nysie. To efekt epidemii koronawirusa, która spowolniła gospodarkę w regionie.
Mniejsze wpływy są związane przede wszystkim z podatkiem PIT. W marcu i kwietniu do gminnej kasy wpłynęło z tytułu podatków i opłat około 40 procent mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Burmistrz Kordian Kolbiarz wskazuje jednak, że ten trend powoli się odwraca.

- Analizując straty w kontekście kolejnych miesięcy spodziewaliśmy się i patrzyliśmy z przerażeniem na kwotę sięgającą powyżej 20 milionów złotych. Na szczęście stało się tak, że już maj jest miesiącem, w którym, też się zdziwiliśmy, wpływy z podatków są większe, niż rok temu. Nieznacznie, ale jednak nieco większe - tłumaczy.

Podobne zjawisko zaobserwowano także w innych miastach. Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk wskazuje, że takie wnioski płyną z danych Ministerstwa Finansów. Zdaniem parlamentarzysty, to jeden z efektów rządowej pomocy dla przedsiębiorców.

- Pierwsze wnioski, na razie ostrożne, są takie, że tarcza antykryzysowa odniosła skutek. Nie ma masowego bezrobocia, nawet nie ma takiego zwolnienia, jakiego spodziewaliśmy się w inwestycjach. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka wraca na swoje normalne tory - dodaje.

Na razie Nysa nie zdecydowała się na rezygnację z dużych inwestycji. Władze miasta liczą na to, że zapowiadana pomoc w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwoli na pokrycie większości strat wywołanych przez pandemię w taki sposób, by nie trzeba było wprowadzać drastycznych oszczędności.
Kordian Kolbiarz
Kamil Bortniczuk

Gospodarka

2020-10-20, godz. 18:30 "Bartek" z opolskiego PNT pomaga w odkażaniu. Naukowcy z Opolszczyzny stworzyli innowacyjne urządzenie Waży niecałe 15 kilogramów, jest niewielkich rozmiarów i ma niskie zużycie energii elektrycznej. Mowa o elektrofumigatorze „Bartku', który służy jako… » więcej 2020-10-20, godz. 15:15 Rozpoczął się kapitalny remont Domu Pomocy Społecznej w Branicach Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który przeprowadzi kompleksowy remont obiektu. Zadanie w całości realizowane jest z pieniędzy z Narodowego Funduszu… » więcej 2020-10-20, godz. 13:00 Drogowcy naprawią nawierzchnię na dwóch kolejnych odcinkach tras wojewódzkich Nowy asfalt będzie jeszcze przed zimą. Dziś (20.10) w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Opolu podpisano z wykonawcą umowy na remont dwóch szos. Chodzi o niespełna… » więcej 2020-10-20, godz. 11:00 Pracownik może dostać rekompensatę za obniżone chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie Jest szansa na rekompensatę za obniżone w pandemii zasiłki chorobowe, opiekuńcze czy macierzyńskie. » więcej 2020-10-19, godz. 15:00 2 miliony złotych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Chodzi o centrum badań i innowacji O 2 miliony złotych zwiększył dziś (19.10) zarząd województwa dofinansowanie projektu unijnego, realizowanego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu… » więcej 2020-10-18, godz. 10:00 Czy uda się zdobyć ministerialne pieniądze na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie? Chodzi o 1,4… O ponad 1,4 miliona złotych na dalszą renowację kościoła świętej Anny w Oleśnie złożyła wniosek tamtejsza Parafia Bożego Ciała. Decyzja należy do… » więcej 2020-10-15, godz. 17:00 Sukces opolskiej KAS. Wykryto milionowe nieprawidłowości spółki w rozliczaniu podatku dochodowego Jedna z opolskich spółek zawyżała koszty dotyczące opłat za używanie znaków towarowych. Nieprawidłowości wykryli opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji… » więcej 2020-10-15, godz. 14:30 ZUS uruchomił pomoc dla branży turystycznej, estradowej i eventowej Przedsiębiorcy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą od dzisiaj (15.10) wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o pomoc w ramach… » więcej 2020-10-15, godz. 12:15 Władze Politechniki Opolskiej chcą poprawić komfort życia w akademikach. Do przebudowy potrzeba ministerialnej dot… Politechnika Opolska chce przebudować dwa domy studenta. Władze uczelni złożyły wniosek inwestycyjny do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. » więcej 2020-10-14, godz. 19:30 Baborów remontuje swoje placówki oświatowe Władze Baborowa rozpoczęły realizację kompleksowej termomodernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Wiejskiej. Właściwe prace rozpoczęto od wymiany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***