Radio Opole » Gospodarka
2020-05-02, 07:35 Autor: Mariusz Chałupnik

Pomysł na walkę z suszą, ale i na turystykę. Baborów chce zainwestować w gospodarkę retencyjną

Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Te inwestycje mają posłużyć mieszkańcom, rolnikom, a także dać turystyczny impuls. Baborów chce reaktywować gospodarkę związaną z wodami opadowymi i roztopowymi. Po przeprowadzonej analizie, zdecydowano, że takie działania mają być podjęte w obrębie Baborowa i Sułkowa.
- Te nasze działania związane z retencją mają polegać między innymi na odzyskaniu naszych starych młynówek. W części być może uda nam się wykorzystać infrastrukturę poniemiecką - mówi Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. - W obrębie Baborowa i Sułkowa było wiele rowów melioracyjnych. To tak zwane "młynówki", ponieważ przy tych rowach był też jeden z młynów. Chcemy to, co jeszcze udało się zachować odtworzyć i również zmodyfikować, przebudować. Mamy tereny, na których możemy zrobić małą retencję, małe zbiorniki retencyjne. Tam możemy kumulować wody opadowe i roztopowe.

Jak twierdzi Tomasz Krupa, możliwość utrzymania wód opadowych i roztopowych w obliczu panującej w ostatnich latach suszy będzie niezwykle ważna dla rolników. Gmina przy okazji tych działań chce również pomyśleć o turystyce. Przy rowach mają powstać zbiorniki, czy też ścieżki edukacyjne. Od ubiegłego roku współpracuje w tym kierunku ze stowarzyszeniem „Miłośników Sułkowa”.

- Realizujemy projekt „W dolinie Złotnika” – informuje Krupa. - Złotnik to jest jeden z cieków, który wpada do naszej rzeki Psiny w Baborowie. Mamy cały teren od Baborowa do Sułkowa właśnie związany z tą tematyką doliny Złotnika. W tym obszarze chcemy wybudować mały zbiornik na zatrzymanie wód opadowych i roztopowych. Po analizie naszych nieruchomości rolnych, łąkowych, okazało się, że mamy 1,5 hektara terenu zarybionego.

Baborów planuje, że inwestycje zostaną przeprowadzone na długości około 10 kilometrach rowów melioracyjnych. Według szacunkowych danych prace mogą kosztować 1,5 miliona złotych, ale będą podzielone na kilka lat.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Gospodarka

2021-09-24, godz. 18:15 Szersza, równiejsza, z chodnikiem i nowymi poboczami. DW 457 w Chróścicach po remoncie Półtora miliona złotych kosztował remont kilometra drogi wojewódzkiej 457 w Chróścicach (pow. opolski, gm. Dobrzeń Wlk). » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Dzień Energetyka w opolskiej elektrowni. Wyróżniono zasłużonych Ponad 30 pracowników PGE GiEK oddziału Elektrowni Opole otrzymało medale i dyplomy za długoletnią służbę, zasługi na rzecz opolskiej elektrowni i wzorowe… » więcej 2021-09-24, godz. 16:10 PSL: o problemach rolników. "W ciągu sześciu lat okrojono budżet na rolnictwo o 35 mld zł" Spadek krajowego budżetu na rolnictwo, sprzedaż ziemi rolnej i leśnej cudzoziemcom, inflacja, czy upadające gospodarstwa w skutek Afrykańskiego Pomoru Świń… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie Od początku realizacji programu 'Czyste Powietrze', a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »