Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-21, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

3 w 1. Baborów ma niekonwencjonalny pomysł na rekultywację składowiska odpadów

Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej [fot. pixabay.com]
Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej [fot. pixabay.com]
Ekologia, samowystarczalność i rekultywacja terenu - w jednym. Gmina Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej. Taka instalacja ma powstać na terenie składowiska odpadów.
- To składowisko niebawem przestanie działać i stąd wziął się pomysł na wykorzystanie tego terenu - mówi Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. - Składowisko odpadów w Baborowie będziemy eksploatować jeszcze przez rok, maksymalnie półtora. Zmieniają się przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów, więc chcemy wykorzystać to składowisko trochę w sposób niekonwencjonalny. Czasza składowiska będzie przygotowywana pod rekultywację. Zamiast drzew, które mają być zasadzone, to postaramy się w tym miejscu zrobić konstrukcję pod montaż ogniw fotowoltaicznych.

Energia, pozyskana dzięki instalacji, ma zostać wykorzystana do zasilania osiedla domków, jakie ma powstać w pobliżu wysypiska.

- Chodzi nam o zachowanie równowagi ekologicznej - zaznacza Tomasz Krupa. - Nie chcemy niszczyć naszego bogactwa, gdzie mamy na głubczyckim terenie bardzo dobre gleby. Dlatego każdy teren jest dla nas bardzo cenny. Jeżeli mamy też tereny, które są zdatne do małej retencji, czy też do zalesienia, to też chcemy z nich skorzystać pod kątem zielonym. Natomiast czasza składowiska to jest taki punkt dla równowagi, wytworzenia energii małym kosztem, ale też przy zachowaniu wszystkich parametrów wiązanych z ekologią.

Do końca sierpnia mają zostać określone możliwości dotyczące mocy takiej instalacji oraz plan zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych do składowiska. Farma fotowoltaiczna w Baborowie powstanie nie wcześniej niż w 2023 roku.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »