Radio Opole » Gospodarka
2020-05-06, 06:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Sucho w kraju i regionie. Jeżeli nic się nie zmieni, to może grozić nam kataklizm

Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Brak pokrywy śnieżnej zimą i bardzo suche pierwsze miesiące wiosny spowodowały, że już wystąpiło zjawisko suszy. Hydrolodzy i specjaliści ostrzegają, że jeżeli nie zacznie regularnie i długotrwale padać deszcz, to możemy spotkać się z jednym z największych kataklizmów w historii.
Susza już teraz negatywnie wpływa na wiele gałęzi gospodarki między innymi przemysł czy też rolnictwo.

- W kwietniu ani razu nie spadł deszcz. To już ma swoje konsekwencje – mówi Tomasz Ognisty z Kietrza, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Trzeba wrócić do działań w rolnictwie sprzed kilkudziesięciu lat. My dzisiaj stosujemy dużo oprysków, dużo chemii rolnej i to się przekłada na to, co się dzieje w środowisku wodnym, co się dzieje na polach. Tworzymy coraz to większe areały ziemi, które tak naprawdę nie służą dobrej uprawie.

Susza to problem nie tylko przemysłu, rolników czy hodowców, ale jest zjawiskiem, które niebawem może dotknąć nas wszystkich. Aby zapewnić bezpieczny i trwały dostęp do wody pitnej samorządy już teraz przeprowadzają dodatkowe inwestycje.

- Mamy niski poziom wód, ale mamy takie rezerwy wody pitnej, które wystarczyłyby nawet, gdyby doszło do jakiegoś hydrologicznego kataklizmu - informuje Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. - Przygotowujemy się na przyszłość. Na naszych terenach wodonośnych przy Jana Pawła II, przy drodze na Brzeg i przy drodze wojewódzkiej na Opole, mamy swoje tereny wodonośne. Kończymy tam odwierty i będziemy mieli studnie głębinową. Niebawem będziemy analizować, czy potrzebujemy kolejnych takich studni.

Jak twierdzi Sławomir Mitrus z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego kryzys związany z brakiem wody będzie się w Polsce najprawdopodobniej pogłębiał. Jest to spowodowane zmianami klimatycznymi na świecie, które wpływają na cyrkulacje powietrza i wody.

- My jesteśmy w takim rejonie, gdzie niestety z uwagi na zmieniające się warunki należy spodziewać się zmniejszonej ilości opadów - mówi Mitrus. - Te opady, które będą to zapewne będą bardzo gwałtowne. Jeżeli do rzadkich opadów dodamy gwałtowne, to oznacza, że będziemy mieli do czynienia z różnego typu powodziami.

Choć według prognoz maj ma być bardziej deszczowy niż marzec czy też kwiecień, to raczej nie rozwiąże to problemu suszy w kraju. Specjaliści podkreślają, że głównym krokiem w przeciwdziałaniu jej skutkom jest utworzenie ogólnopolskiego systemu retencyjnego.
Tomasz Ognisty
Bartłomiej Stawiarski
Sławomir Mitrus

Gospodarka

2021-05-12, godz. 20:15 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu pozyskał grant, żeby uczyć seniorów obsługi smartfona. Wyjaśnił, jak rozdysponuje… Pomoc seniorom w nauce praktycznego korzystania ze smartfona, rozwinięcie kompetencji społecznych i wyjścia do instytucji kultury - to główne założenia… » więcej 2021-05-12, godz. 19:15 "Liczyła się kreatywność i reakcja na zmieniający się świat". Nagrodzono laureatów Opolskiej Marki 2020 Dostosowanie się do nowych warunków pracy, nauki czy też skonstruowanie swojej oferty, aby była ona atrakcyjna on-line. Rozdano nagrody w konkursie Opolska… » więcej 2021-05-12, godz. 17:15 Zamiast piramid - szklane domy. Remont placu Żeromskiego na półmetku [ZDJĘCIA] Na półmetku jest remont placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Inwestycja kosztująca 4,8 mln zł ma być gotowa w listopadzie. Obecnie trwają prace przy… » więcej 2021-05-12, godz. 16:15 Roland Wrzeciono odchodzi z OCRG. Nowym miejscem pracy ma być jedna ze spółek w regionie Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono po 6 latach sprawowania funkcji odchodzi ze stanowiska, a jego miejsce zajmie Tomasz Hanzel. Zmiany… » więcej 2021-05-12, godz. 14:58 Głubczycki Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy już po remoncie. Prace trwały kilka miesięcy Zakończyły się prace remontowe w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głubczycach. Starostwo powiatowe pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie… » więcej 2021-05-12, godz. 10:06 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony. Można z niego korzystać na dotychczasowych zasadach Do 23 maja został wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców w przypadku nagłego zamknięcia placówki edukacyjnej z powodu koronawirusa. Dodatkowy… » więcej 2021-05-11, godz. 19:15 Grodków chce budować nowe mieszkania komunalne. Rozwiązanie może kosztować gminę mniej, niż remontowanie zniszczonych… Grodkowski magistrat planuje stworzenie około 20 nowych mieszkań komunalnych. Ma to pozwolić w częściowym skróceniu długiej kolejki oczekujących na przydział… » więcej 2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej 2021-05-11, godz. 11:30 E-wizyty w ZUS sprawdziły się na Opolszczyźnie, a zainteresowanie usługą wciąż rośnie Dzięki wideorozmowie z ekspertem ZUS swoje sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »