Radio Opole » Gospodarka
2020-05-06, 06:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Sucho w kraju i regionie. Jeżeli nic się nie zmieni, to może grozić nam kataklizm

Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Brak pokrywy śnieżnej zimą i bardzo suche pierwsze miesiące wiosny spowodowały, że już wystąpiło zjawisko suszy. Hydrolodzy i specjaliści ostrzegają, że jeżeli nie zacznie regularnie i długotrwale padać deszcz, to możemy spotkać się z jednym z największych kataklizmów w historii.
Susza już teraz negatywnie wpływa na wiele gałęzi gospodarki między innymi przemysł czy też rolnictwo.

- W kwietniu ani razu nie spadł deszcz. To już ma swoje konsekwencje – mówi Tomasz Ognisty z Kietrza, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Trzeba wrócić do działań w rolnictwie sprzed kilkudziesięciu lat. My dzisiaj stosujemy dużo oprysków, dużo chemii rolnej i to się przekłada na to, co się dzieje w środowisku wodnym, co się dzieje na polach. Tworzymy coraz to większe areały ziemi, które tak naprawdę nie służą dobrej uprawie.

Susza to problem nie tylko przemysłu, rolników czy hodowców, ale jest zjawiskiem, które niebawem może dotknąć nas wszystkich. Aby zapewnić bezpieczny i trwały dostęp do wody pitnej samorządy już teraz przeprowadzają dodatkowe inwestycje.

- Mamy niski poziom wód, ale mamy takie rezerwy wody pitnej, które wystarczyłyby nawet, gdyby doszło do jakiegoś hydrologicznego kataklizmu - informuje Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. - Przygotowujemy się na przyszłość. Na naszych terenach wodonośnych przy Jana Pawła II, przy drodze na Brzeg i przy drodze wojewódzkiej na Opole, mamy swoje tereny wodonośne. Kończymy tam odwierty i będziemy mieli studnie głębinową. Niebawem będziemy analizować, czy potrzebujemy kolejnych takich studni.

Jak twierdzi Sławomir Mitrus z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego kryzys związany z brakiem wody będzie się w Polsce najprawdopodobniej pogłębiał. Jest to spowodowane zmianami klimatycznymi na świecie, które wpływają na cyrkulacje powietrza i wody.

- My jesteśmy w takim rejonie, gdzie niestety z uwagi na zmieniające się warunki należy spodziewać się zmniejszonej ilości opadów - mówi Mitrus. - Te opady, które będą to zapewne będą bardzo gwałtowne. Jeżeli do rzadkich opadów dodamy gwałtowne, to oznacza, że będziemy mieli do czynienia z różnego typu powodziami.

Choć według prognoz maj ma być bardziej deszczowy niż marzec czy też kwiecień, to raczej nie rozwiąże to problemu suszy w kraju. Specjaliści podkreślają, że głównym krokiem w przeciwdziałaniu jej skutkom jest utworzenie ogólnopolskiego systemu retencyjnego.
Tomasz Ognisty
Bartłomiej Stawiarski
Sławomir Mitrus

Gospodarka

2021-10-21, godz. 10:29 ZUS do końca listopada czeka na wnioski o wyprawkę szkolną Jeszcze nie jest za późno - ciągle można wnioskować o wyprawkę szkolną - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie w wysokości… » więcej 2021-10-20, godz. 17:45 Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne… W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się… » więcej 2021-10-20, godz. 12:45 Gmina Kietrz zakończyła kolejną w tym roku inwestycję drogową Zakończył się długo oczekiwany remont drogi w Ściborzycach Wielkich. Gmina Kietrz przeznaczyła na tę inwestycję 340 tys. złotych. Ponad sześćdziesiąt… » więcej 2021-10-20, godz. 11:54 Nowoczesna mówi o niekontrolowanym wzroście cen w kraju. Ekonomista odpowiada: To nie dotyczy tylko naszego kraju 'Było drogo, jest drożej, a najdrożej dopiero będzie'. Jeden z opolskich liderów opozycji Witold Zembaczyński krytykuje politykę rządu. W ramach ogólnopolskiej… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Rozpoczęły się prace nad uzbrojeniem działki pod budowę bloków w Straduni W tym roku dokumentacja, w przyszłym budowa - takie są plany w zakresie uzbrojenia terenu w gminie Walce, na którym mają stanąć bloki mieszkalne, wybudowane… » więcej 2021-10-19, godz. 15:30 Wołczyński magistrat remontuje ulice nie tylko w mieście. Jednoczesna przebudowa kilku odcinków dzięki rządowym … Zakończyły się remonty trzech odcinków dróg w gminie Wołczyn. Przebudowa ulicy Kasztanowej w Szymonkowie kosztowała ponad 900 tysięcy złotych, podobnie… » więcej 2021-10-19, godz. 13:45 Trzy gorzowskie przedszkola zmienią się wizualnie i energetycznie, a hala sportowa zyska fotowoltaikę Pawłowice, Jastrzygowice i Zdziechowice. Przedszkola w tych miejscowościach gminy Gorzów Śląski przejdą kompleksową termomodernizację. » więcej 2021-10-19, godz. 13:30 Stawiają lampy, żeby było jaśniej i bezpieczniej W ramach poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, samorząd gminy Zawadzkie systematycznie stawia nowe oświetlenie w newralgicznych miejscach. W tym roku… » więcej 2021-10-19, godz. 11:00 ZUS przygotowuje się do wypłaty "czternastek". "Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu" Pierwsze 'czternastki' trafią na konta emerytów i rencistów jeszcze w październiku - zapowiada ZUS. W całym kraju 14. emerytura zostanie wypłacona ponad… » więcej 2021-10-19, godz. 09:16 Strzelce Opolskie: samorząd dostał ponad 5 mln zł na docieplenie szkół Ponad 5 mln złotych otrzyma gmina Strzelce Opolskie na docieplenie budynków oświatowych. Pieniądze pochodzić będą z programu „Środowisko, Energia i Zmiany… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »