Radio Opole » Gospodarka
2020-04-07, 18:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Jak uprawiać ziemię, gdy pole dzieli granica państwa?

Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Rolnik w pracy [fot. Łukasz Nawara]
Rolnicy, którzy uprawiają ziemię po dwóch stronach granicy, mogą bez przeszkód wjechać na czeskie pola. Warunek jest jeden: zgoda Głównego Komendanta Straży Granicznej.
Aby się o nią ubiegać rolnicy muszą złożyć odpowiedni wniosek, w którym oprócz danych personalnych, daty i miejsca przekroczenia granicy oraz adresu korespondencyjnego, należy również dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do dysponowania gospodarstwem rolnym.

- Takie wnioski należy składać w odpowiednim oddziale straży granicznej – informuje major Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Rolnicy, którzy przekraczają granicę w związku z koniecznością wykonywania prac w gospodarstwie rolnym, znajdującym się po obu stronach granicy RP, nie są objęci kwarantanną. Po uzyskaniu zgody Głównego Komendanta Straży Granicznej, mogą przekraczać granicę w innych miejscach, niż miejsca wyznaczone do przekraczania granicy zgodnie z rozporządzeniem o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej.

O umożliwienie przejazdu rolnikom przez granicę wnioskowały do Ministra Rolnictwa i Głównego Komendanta Straży Granicznej, samorządy oraz Związek Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

- Jeśli nie byłoby dostępu do tych gruntów, to takie gospodarstwo rolne będzie ponosiło duże straty. Jeśli tam jest kilkanaście, bądź kilkadziesiąt hektarów, które uprawia rolnik z Polski, a które nie zostaną obsiane, to dla samego gospodarstwa straty są bardzo duże - mówi przewodniczący związku i radny powiatu głubczyckiego Tomasz Ognisty.

W samym powiecie głubczyckim temat gospodarowania po obu stronach granicy może dotyczyć kilkunastu gospodarstw.
major Katarzyna Walczak
Tomasz Ognisty

Gospodarka

2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »