Radio Opole » Gospodarka
2019-01-29, 12:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Narzekają na nieopłacalność produkcji rolnej. Rolnicy dążą do zmian systemowych

Rolnicy z powiatu opolskiego wyjechali na ulice. "Polska wieś upada" [fot. Joanna Matlak]
Rolnicy z powiatu opolskiego wyjechali na ulice. "Polska wieś upada" [fot. Joanna Matlak]
Marek Krupa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Krupa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest dramatyczna - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Marek Krupa, hodowca trzody z Borek Wielkich w gminie Olesno, który brał udział we wczorajszych (28.01) protestach zorganizowanych przez AGRO Unię.
- Potrzebujemy zintegrować nasze środowisko, abyśmy byli silni i mieli szansę rozwiązać nasze problemy - dodaje gość Radia Opole. We wczorajszych protestach wzięli udział zarówno producenci warzyw i owoców, jak i trzody chlewnej.

- Byli "krowiarze, zbożowcy". Ci ostatni wiedzą, że ponad 80% zbóż idzie na pasze. Jak te nasze świnki zlikwidujemy, a będzie urodzajny rok, to zboże będzie po 300 zł, a nie po 800 zł. Zbożowcy, mleczarze, ci którzy tuczą bydło mięsne i my trzodziarze jedziemy na tym samym wózku.

- Jeśli chodzi o walkę z Afrykańskim Pomorem Świń, to uważam, że w polityce unijnej jesteśmy ogrywani - dodaje Marek Krupa.

- U nas nie wiedziano, co zrobić z tucznikami, one nam przerastały, więc świnie utylizowano, palono zdrowe mięso, bo najpierw było to wszystko przebadane. Teraz się okazuje, że instytucje, które podlegają Ministerstwu Rolnictwa wydały zezwolenie na pół roku na import mięsa z litewskich czerwonych stref. To są miejsca najbardziej zagrożone chorobą. Ja nie mówię, że to jest złe mięso, ono na pewno jest zdrowe, tak samo jak nasze było zdrowe - dodaje.

Rolnicy w ramach protestu wczoraj (28.01) spowalniali ruch na drogach krajowych 45 i 11. Zapowiadają, że mają dużo determinacji, aby uzyskać korzystne zmiany.

- Nie jestem zdziwiony, że rolnicy wyszli na ulicę. Zresztą to nie pierwsza grupa zawodowa, która w ostatnim czasie protestuje - powiedział w "Poglądach i osądach" wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

- Nas nie chciano słuchać, składaliśmy projekt ustawy, która mogła zatrzymać Afrykański Pomór Świń - dodaje gość Radia Opole. - ASF rozlał się po Polsce jak zaraza, jak myśmy odchodzili było kilka ognisk, w tej chwili jest 300. To oczywiście powoduje określone konsekwencje, bo to nie tylko likwidacja i wybijanie stad, ale to powoduje niekontrolowany import wieprzowiny z zagranicy, przeciwko czemu protestują rolnicy. Mamy także wielkie straty sadowników, zablokowane rynki wschodnie. Jabłka nam zgniły, nikt ich nie chciał, a my w supermarketach nie płaciliśmy mniej.

- Nierozwiązana pozostaje także kwestia odszkodowań za suszę - dodaje wicemarszałek.

- Rolnicy nie mają zbyt wielu możliwości prezentowania swoich postulatów, dlatego wychodzą na ulicę, chcą być zauważeni - dodaje.
Marek Krupa cz. 1
Marek Krupa cz. 2
Stanisław Rakoczy

Gospodarka

2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »