Radio Opole » Gospodarka
2018-12-04, 13:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Drugie życie unijnych pieniędzy na pożyczki

Podpisanie aneksu między marszałkiem a prezesem fundacji [fot. P. Wójtowicz]
Podpisanie aneksu między marszałkiem a prezesem fundacji [fot. P. Wójtowicz]
Jeszcze przez dziesięć lat (do 2029) Fundacja Rozwoju Śląska będzie udzielała unijnych pożyczek dla przedsiębiorców. Umożliwia to podpisany aneks do umowy z marszałkiem województwa, który uruchomił na ten cel 26 mln złotych. Dla małych firm i startupów oznacza to konkurencyjną ofertę wobec banków.
Prezes Fundacji Rozwoju Śląska Arnold Czech tłumaczy, że firmy mogą otrzymać do miliona złotych pożyczki, których średnie oprocentowanie w skali roku wyniesie 4,05 proc. Spłacać je będzie można maksymalnie do 10 lat.

W ostatnich latach najwięcej firm, które skorzystały za pośrednictwem fundacji z unijnych pożyczek, stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (923 pożyczki na 1159 udzielonych) oraz firmy małe (226 pożyczek).

- Warto pamiętać, że my nie mamy tutaj żadnego komercyjnego banku, który miałby na Opolszczyźnie centralę i tu zapadałaby jakakolwiek decyzja kredytowa – mówił prezes podkreślając, że fundacja wspiera przede wszystkim firmy małe. – Nie mamy kapitału, który pozwalałby wspierać przedsiębiorstwa potrzebujące środków rzędu 5 czy 10 mln zł. Takie firmy są klientami sektora bankowego, dysponującego nie dziesiątkami milionów złotych, a setkami czy miliardami. Dla nas byłoby to niebezpieczne także z racji ryzyka. Z kolei nasi klienci często nie znajdują w sektorze bankowym akceptacji na dokapitalizowanie swoich pomysłów.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że uruchomienie pożyczek jest możliwe dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego, który przyznał Opolszczyźnie na lata 2007-2013, 69 mln złotych. - Ta kwota, którą przekazaliśmy już była tyle razy obrócona, że wygenerowała ponad 60 mln złotych, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń przedsiębiorców.

Z danych Fundacji Rozwoju Śląska wynika, że korzystając z 69 mln zł unijnych pieniędzy przekazanych tej jednostce w latach 2007-2013 udzielono już 1159 pożyczek na łączną kwotę 215 mln zł. Z tego 153 mln zł przedsiębiorcy wykorzystali na pożyczki inwestycyjne, a 62 mln zł na pożyczki obrotowe. - Te dane doskonale pokazują bardzo ważny w przypadku tego działania efekt wielokrotności – podkreślił prezes fundacji. – Nasze województwo jest regionem małym, ale silnym gospodarczo. Silnym przede wszystkim małymi i średnimi firmami, które jednak na bieżąco potrzebują wsparcia. Najlepiej w postaci prostego, taniego kredytowania, czyli środków zwrotnych, które uczą gospodarności. Dotacje tego nie mają.

– W przypadku innowacyjnych projektów firm, obarczonych wyższym ryzykiem, w naszym przekonaniu dotacje będą instrumentem, który sprawdzi się lepiej – zaznaczył dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Średnia wysokość pożyczek udzielanych z unijnych pieniędzy z lat 2007-2013 wyniosła 185 tys. zł. Korzystały z nich głównie firmy reprezentujące takie branże, jak handel, usługi, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, gastronomia czy transport. Dzięki udzielaniu tych pożyczek, w związku z ich oprocentowaniem i po potrąceniu kosztów, fundacja powiększyła pulę z 69 mln zł do 78,2 mln zł.
Andrzej Buła pożyczki
Arnold Czech

Gospodarka

2022-10-03, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle wypłaca pierwsze dodatki węglowe W Kędzierzynie-Koźlu ruszyły pierwsze wypłaty dodatku węglowego. Pieniądze - w wysokości 3 tys. złotych przysługują gospodarstwom, które ogrzewają… » więcej 2022-10-03, godz. 16:34 Są wyniki głosowana na projekty budżetu obywatelskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Najwięcej głosów na modernizację… Poznaliśmy wyniki głosowania tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Najwięcej głosów, bo aż 568 oddano na modernizację i doposażenie… » więcej 2022-10-03, godz. 14:27 Jest nowy punkt KRUS na mapie regionu W starostwie powiatowym w Krapkowicach uruchomiono (3.10) zamiejscowy punkt Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. » więcej 2022-10-03, godz. 10:30 Przebudowa drogi z Ligoty Książęcej do Biestrzykowic droższa niż planowano. Starostwo będzie musiało znaleźć dodatkowe… Mimo kilkumiesięcznych poszukiwań, namysłowskiemu starostwu nie udało się znaleźć firmy, która wykonałaby remont drogi z Ligoty Książęcej do Biestrzykowic… » więcej 2022-10-02, godz. 17:00 Gmina i powiat głubczycki również szukają oszczędności.'' Na oświetleniu ulicznym oszczędzamy już dwa lata'' Wysokie rachunki za energię elektryczną zmuszają samorządy do szukania oszczędności. W Głubczycach przejście na tryb energooszczędny rozpoczęto od czasowego… » więcej 2022-10-02, godz. 13:10 Kędzierzyn-Koźle ogłosił kolejny przetarg na remont mostu w Blachowni. ''Dotychczasowe oferty przekraczają nasze … Nadal nie ma chętnych na remont mostu w Blachowni. Gmina Kędzierzyn-Koźle, która na początku bieżącego roku została prawnym właścicielem obiektu, ogłosiła… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Ważna ulica w Kluczborku zmieniła się nie do poznania. Remont trwał przez kilka miesięcy Zupełnie zmienił się komfort jazdy ulicą Drzymały w Kluczborku. Zakończyła się gruntowna przebudowa około 600-metrowego odcinka, którą prowadzono od… » więcej 2022-10-01, godz. 10:15 Przebudowa stadionu miejskiego w Strzelcach Opolskich może się nie udać. Koszty przebudowy przewyższają budżet g… Chęci są, ale brakuje pieniędzy. Nadal nie wiadomo, czy stadion miejski w Strzelcach Opolskich zostanie przebudowy. Choć gmina pozyskała na ten cel 4,5 miliona… » więcej 2022-09-30, godz. 18:00 Prawie 8,5 miliona złotych gmina Olesno prześle mieszkańcom jako dodatek węglowy 2700 wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie. Rozdysponowano 1,6 miliona złotych, a zatem pieniądze trafiły… » więcej 2022-09-30, godz. 12:00 Jak oszczędzać energię, żeby nie przekroczyć limitu 2 tysięcy kWh rocznie? Sejm przegłosował ustawę w sprawie zamrożenia cen prądu w przyszłym roku. Ceny pozostaną na poziomie tych z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »