Radio Opole » Gospodarka
2018-04-12, 10:01 Autor: Mariusz Chałupnik

Tężnia solankowa może powstać w Wołczynie. Gmina czeka na pozytywną ocenę wniosku

Plan ogrodu solankowego w Wołczynie [fot. wolczyn.pl]
Plan ogrodu solankowego w Wołczynie [fot. wolczyn.pl]
Wołczyn chce wybudować tężnie solankową wraz z ogrodem roślin słonolubnych. Władze gminy wystąpiły już z wnioskiem o dofinansowanie unijne tej inwestycji, z zakresu bioróżnorodności.
Tężnia ma mieć 300 metrów kwadratowych powierzchni solankowej. Obok ma powstać pawilon edukacyjno-szkoleniowy. Cały kompleks ma zostać wybudowany przy ulicy Sienkiewicza, na terenie Koziego Parku.

- Będziemy mogli wykorzystać zasoby źródeł termalnych, które są na terenie naszej gminy - tłumaczy Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. - Gmina Wołczyn nie musi szukać, kupować, czy wozić żadnych wód solankowych. Mamy je na głębokości 1000 metrów, które przed laty zostały odkryte, dokładnie zanalizowane. Specjalistyczne badania laboratoryjne potwierdzają ich skład. To jest 37 stopni, no i chemiczny skład solanek.

Przy tężni ma powstać ogród halofitów, czyli roślin słonolubnych, których obecność w Europie zanika.

- Tendencje i kierunki w Unii idą w stronę powrotu do takiej bioróżnorodności - mówi Wiącek. - Wspieraliśmy się tu również opinią specjalistów, biologów, którzy podpowiadali nam, jak to zrobić. Da się to zrobić. Mamy zaprojektowaną tężnię solankową, mamy zaprojektowany ogród halofitów, który będzie zasilany z tej tężni solankowej.

Szacowany koszt inwestycji, to 1,1 miliona złotych. Jeżeli projekt przejdzie pozytywną ocenę, to w tym roku zostanie ogłoszony i przeprowadzony przetarg, a w przyszłym rozpoczną się pracę budowlane.
Leszek Wiącek
Leszek Wiącek

Gospodarka

2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 W Opolu mieszka się dobrze - wynika z rankingu Stolica regionu znalazła się w czołówce rankingu 'Gmina dobra dla życia'. Ten przygotowywany jest corocznie przez Serwis Samorządowy PAP. Opole zajęło… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:57 Ireneusz Jaki nadal prezesem WiK. Jest decyzja sądu Ireneusz Jaki może wrócić do pracy jako prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Opolu podjął decyzję o… » więcej 2022-12-05, godz. 13:15 Zadłużenie w ZUS-ie? Można się dogadać ZUS oferuje ulgi i umorzenia dla zadłużonych przedsiębiorców. Jest kilka sposobów, by uregulować zaległości z tytułu opłacania składek. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »