Radio Opole » Gospodarka
2017-06-09, 10:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rozpoczął się remont portu Koźle. Mieszkańcy osiedla Kłodnica szykują protest

Port w Koźlu - wizualizacja [fot. materiały inwestora]
Port w Koźlu - wizualizacja [fot. materiały inwestora]
Jarosław Zemło przedstawia plany inwestycyjne dotyczące portu w Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jarosław Zemło przedstawia plany inwestycyjne dotyczące portu w Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Port w Koźlu - wizualizacja [fot. materiały inwestora]
Port w Koźlu - wizualizacja [fot. materiały inwestora]
W przyszłym roku pierwsze towary mają spłynąć Odrą ze Szczecina do Kędzierzyna-Koźla. Rozpoczął się remont kozielskiego portu, w którym docelowo ma znajdować się infrastruktura do przeładunku towarów płynnych i sypkich oraz kontenerów z barek na wagony kolejowe i samochody ciężarowe.
Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale planuje zainwestować 300 mln, z czego już wyłożyła 10. Miasto buduje drogę łączącą port trasą wojewódzką 423.

- Pierwszym etapem jest budowa terminala płynnych produktów masowych – mówi Jarosław Zemło, prezes spółki Kędzierzyn-Koźle Terminale. – W kolejnych etapach będziemy rozwijali terminal intermodalny, który będzie przede wszystkim służył przeładunkowi kontenerów. A także terminal produktów sypkich, masowych i drobnicowych. Pierwszy, czyli terminal płynnych produktów masowych będzie zakończony, jeżeli wszystkie pozwolenia uzyskamy o czasie, w ostatnim kwartale 2018 roku.

Nowa inwestycja nabiera rozpędu, ale okoliczni mieszkańcy nie są do niej przekonani. Mieszkańcy osiedla Kłodnica obawiają się zwiększonego ruchu ciężarówek a także chemikaliów, które będą znajdować się w porcie. Przygotowują akcję protestacyjną przeciw budowie bazy paliw.

- To jakieś nieporozumienie – uważa Jarosław Zemło. – Nie przyjechaliśmy do Kędzierzyna-Koźla, żeby budować bazę paliw, tylko żeby budować port. W każdym mieście w Europie port jest budowany kompleksowo i klienci żądają kompleksowej obsługi wszystkich rodzajów ładunków. Budujemy port kompleksowy, wielofunkcyjny. W terminalu masowym płynnym będą obsługiwane wszystkie ładunki, łącznie z chemią płynną potrzebną dla lokalnego przemysłu, produkty bio, biokomponenty, produkty rolne oraz oczywiście też paliwa płynne.

Mieszkańcy osiedla Kłodnica zaplanowali protest na najbliższy poniedziałek. Spotkają się o godzinie 17:30 przy wiadukcie na ul. Kłodnickiej.
Jarosław Zemło (część 1)
Jarosław Zemło (część 2)

Gospodarka

2022-09-27, godz. 20:30 ''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi… Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 "Droga na osiedlu Róży Wiatrów musi być zrobiona" Ruszył przetarg na realizację kolejnej inwestycji w Opolu Już niebawem w stolicy regionu rozpocznie się kolejna ważna inwestycja. Chodzi o budowę nowej drogi na osiedlu Róży Wiatrów w dzielnicy Chmielowice. Opolski… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 "Tych ofert jest zdecydowanie mniej". WUP o opolskim rynku pracy Coraz mniej ofert pracy pojawia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Jednak dobra informacja jest taka, że bezrobocie od 3 miesięcy utrzymuje się na… » więcej 2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »