Radio Opole » Sport i turystyka
2023-05-25, 10:10 Autor: Katarzyna Plewnia

"Opole ma piękne sportowe tradycje". Prezydent Opola o budowie nowego stadionu

Budowa nowego stadionu w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Budowa nowego stadionu w Opolu [fot. Jarosław Madzia]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Kamila Bucyk-Stankiewicz]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Kamila Bucyk-Stankiewicz]
- Cena brutto to 200 mln zł, ale inwestycja jest realizowana przez spółkę miejską, więc cały podatek VAT jest odliczany - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, o kosztach budowy nowego stadionu przy ul. Północnej w Opolu.
- Jest to koszt porównywalny mniej więcej z Dworcem Wschodnim i centrum przesiadkowym, które realizowaliśmy - żeby pokazać skalę inwestycji - czy z 3 km obwodnicy. I na razie te koszty nie rosną, i oby tak do końca było, jesteśmy związani umową z wykonawcą. Mam nadzieję, że wykonawca się w tej umowie, w tych kosztach zamknie, choć czas nie sprzyja, bo inflacja rzeczywiście jest bardzo wysoka - wyliczał Arkadiusz Wiśniewski.

- Jeśli chcemy mieć piłkę nożną na dobrym poziomie, jeśli chcemy młodych ludzi zachęcać do uprawiania sportu, tworzyć wielkie widowiska, to ten stadion jest nam niezbędny - dodał Wiśniewski.

- Chcemy być traktowani sprawiedliwie - w ten sposób gość Radia Opole odniósł się do wspólnego apelu prezydentów Opola, Katowic i Sosnowca o rządowe wsparcie dla budowy stadionów. - Okazało się, że taką dotację dostaje Chorzów. Opole też ma piękne sportowe tradycje - podkreślał prezydent Wiśniewski.

- W 1945 roku tu powstaje Lwowianka Opole, klub założony przez Kresowian o pięknej historii. Tutaj trenuje Antoni Piechniczek, tutaj gra wielu reprezentantów Polski. W Opolu urodził się też wybitny reprezentant Niemiec, Miroslav Klose. Z pewnością jest to miejsce, które zasługuje na docenienie. Nasi kibice to są tak samo wartościowi kibice, jak kibice z Chorzowa czy Częstochowy, bo tam również premier Morawiecki obiecał dotację, więc my z prezydentem Katowic i prezydentem Sosnowca poprosiliśmy o to, żeby być traktowani po prostu równo. Skoro rząd widzi potrzebę budowy stadionów, to niech stworzy taki instrument czy taki mechanizm, do którego my będziemy mogli aplikować na zasadzie równości.

Prezydent Opola mówił też, że miasto zabezpieczyło w tym roku pieniądze na przygotowanie dokumentacji modernizacji stadionu Kolejarza Opole, który również od lat jest w złym stanie. - Porozumiemy się także z właścicielem gruntów obok stadionu Kolejarza, czyli Remtrakiem. To jest spółka państwowa. Liczę, że nam się uda, że państwo będzie przychylne tej inwestycji, wtedy będziemy mogli ruszyć również z modernizacją stadionu Kolejarza - przekazał Wiśniewski.
Arkadiusz Wiśniewski, cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski, cz. 2

Sport i turystyka

2023-06-07, godz. 16:28 Dotacja na futbol z budżetu regionu. Skorzystają młodzi piłkarze 20 tysięcy złotych otrzymał dziś Opolski Związek Piłki Nożnej na wkład własny do rozwoju młodzieżowej piłki nożnej w naszym regionie. Pieniądze pochodzą… » więcej 2023-06-07, godz. 14:00 Basen w Głubczycach w tym roku będzie czynny przez całe wakacje Od 24 czerwca do 31 sierpnia, czyli przez całe wakacje, będzie czynny basen miejski w Głubczycach. W ubiegłym roku z powodu przedłużającej się modernizacji… » więcej 2023-06-07, godz. 09:30 Jutro w Brzegu regionalny turniej dla dzieci w piłce nożnej. Tomasz Garbowski gościem Radia Opole - Trzymam kciuki, żeby budowa stadionu zakończyła się zgodnie z planem - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku… » więcej 2023-06-07, godz. 08:00 "Nemo" w Praszce: 5 razy więcej klientów niż przed remontem Pięciokrotnie wzrosła liczba klientów krytego basenu w Praszce po gruntownym remoncie i otwarciu w styczniu 2021 roku. » więcej 2023-06-06, godz. 19:00 Wielkie bieganie w Baborowie. Przed nami 32. edycja imprezy W formule biegu przełajowego odbędzie się tegoroczny 32. Bieg Baborowa im. Edwarda Gorczyńskiego. Główny dystans zawodów rozgrywany w kategorii open będzie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Ultramaratończyk z Nysy trzeci na mistrzostwach Śląska Sanjaya Jaraszek, 64-letni mieszkaniec Nysy, został brązowym medalistą mistrzostw Śląska w biegu 12-godzinnym. W tym czasie przebiegł dystans 113 kilometrów… » więcej 2023-06-06, godz. 14:06 Historyczne mistrzostwa w parakarate odbędą się w Głubczycach Głubczyce będą gospodarzem organizowanych po raz pierwszy w historii Mistrzostw Polski w Para Karate dla osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną… » więcej 2023-06-05, godz. 18:15 Gmina Praszka utworzyła Centrum Sportu "Kotwica". Są już pierwsi chętni do skorzystania [ZDJĘCIA] Oficjalnie rozpoczęło działalność Centrum Sportu 'Kotwica' w Praszce. Mowa o hali, której wnętrze dokończono po niemal 25 latach. » więcej 2023-06-05, godz. 05:30 Sprawdzali swoją wytrzymałość. W Opolu odbył się test Coopera Przez 12 minut biegu pokonać jak najdłuższy dystans - z tym zadaniem, czyli tzw. testem Coopera mierzyli się opolanie, którzy pojawili się na stadionie im… » więcej 2023-06-05, godz. 05:22 Kolejarz Opole wciąż niepokonany. Cenny remis w Rzeszowie Opolski Kolejarz pozostaje jedynym niepokonanym zespołem w 2. Lidze Żużlowej. Opolanie wywalczyli niezwykle cenny remis w spotkaniu z bardzo mocną ekipą Stali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »