Radio Opole » Sport i turystyka
2020-09-27, 15:48 Autor: Przemysław Wałowski

Ponad 200 kajakarzy nad Odrą. „Można przyjąć, że impreza ma około 50 lat tradycji”

Kajakarze nad Odrą [fot. Przemysław Wałowski]
Kajakarze nad Odrą [fot. Przemysław Wałowski]
Rywalizujący z całej Polski zawitali dzisiaj nad Odrę w Opolu, by wziąć udział w organizowanych przez Polski Związek Kajakowy zawodach. Uczestnicy ścigali się w 3 różnych imprezach: Otwartych Mistrzostwach Miasta, Błękitnej Wstędze Odry oraz Otwartych Mistrzostw Opola Smoczych Łodzi.
We wszystkich trzech imprezach rywalizowali dziewczęta i chłopcy w różnych kategoriach wiekowych: dzieci, młodzicy oraz juniorzy. W otwartych Mistrzostwach Miasta Opola wzięli udział także seniorzy. W pierwszej imprezie kajakarze mieli do przepłynięcia 500 m (z wyjątkiem dzieci i uczestników biegów memoriałowych), smocze łodzie ścigały się na dystansie 200 m, a zawodnicy biorący udział w Błękitnej Wstędze Odry zmierzyli się na dystansie 1000 lub 3000 m (w zależności od wieku).

Zawody w kajakarstwie wpisały się w sportową tradycję Opolszczyzny. Prezes Opolskiego Związku Kajakowego, Jacek Skowroński, opowiedział o historii zawodów oraz najbliższych planach.

– Jest to cykliczna impreza i odkąd pamiętam, to zawsze była w Opolu. Można przyjąć, że impreza ma około 50 lat tradycji. Były okresy lepsze, były okresy gorsze. Teraz próbujemy opolskie kajakarstwo mocno reaktywować. Pojawiło się kilka nowych klubów, zresztą wyniki przede wszystkim AZS-u Politechniki Opolskiej świadczą o tym, że kajakarstwo w Opolu jest mocną dyscypliną. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej.

Zawodniczki oraz trenerzy przyznają, że pływanie kajakiem na Odrze to spore wyzwanie. Z drugiej strony uczestnicy docenili atmosferę panującą na zawodach i organizację.

– Czy trudno się tutaj pływa? Tak, masakrycznie! Z każdej strony są fale, jest straszny prąd, strasznie znosi. – Ja dwa razy wpadłam na dwóch startach. Trzeba się z tym pogodzić. Jeszcze mam jeden start, może pójdzie. – Rzeczywiście, tak jak dziewczynki powiedziały, warunki są bardzo trudne, bo my trenujemy na stawie, a tutaj jednak jest rzeka: prąd, wiry, rzeczywiście ciężkie warunki. Ale to jest sport, tak jest w tej naszej dyscyplinie, że często zdarzają się wywrotki. No nic: głowa do góry i walczymy dalej!

– Trenujemy w AZS Politechnice Opolskiej. To jest chyba mój czwarty raz na tych zawodach. Są bardzo fajnie rozgrywane, dużo zawodników, kajaków, wszystko bardzo fajnie wygląda. Rozwija się to wszystko, jak widać.
Jacek Skowroński
Uczestniczki
Zawodnik AZS-u Politechniki Opolskiej

Sport i turystyka

2020-11-24, godz. 07:00 W tym roku w Opolu nie poślizgamy się pod gołym niebem. Miasto nie zorganizuje sztucznego lodowiska na stawku przy ul… Ślizgawka na świeżym powietrzu? Na to mieszkańcy Opola będą musieli poczekać przynajmniej rok. W związku z sytuacją epidemiczną, w stolicy województwa… » więcej 2020-11-23, godz. 16:25 We wtorek decyzja w sprawie otwarcia stoków narciarskich Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii spotkali się z przedstawicielami branży narciarskiej w sprawie możliwego otwarcia stoków i wyciągów… » więcej 2020-11-23, godz. 14:42 Zapasy: srebro debiutantki z Namysłowa Kolejny udany występ zawodniczki Orła Namysłów. Tym razem z medalem z imprezy ogólnopolskiej wraca Kinga Wojnarska. » więcej 2020-11-22, godz. 21:01 Futsal: Porażka Dremana, wygrana Gredaru W mieszanych nastrojach 13. kolejkę Statscore Futsal Ekstraklasy zakończyły opolskie zespoły. Z zerowym dorobkiem tę serię zakończył Dreman Opole Komprachcice… » więcej 2020-11-22, godz. 19:00 Wielkie ściganie przełajowe w okolicach Gościęcina. Na starcie reprezentanci z całej Europy Najlepsi zawodnicy kolarstwa przełajowego zjechali do Gościęcina, by ścigać się w 27. edycji zawodów Bryksy Cross. Impreza ma już od wielu lat międzynarodową… » więcej 2020-11-22, godz. 18:00 Ślizgawki w Toropolu jedną z niewielu atrakcji Opola na czas epidemii. Jednak i tu obowiązują limity wejść Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ogólnodostępne ślizgawki na lodowisku Toropol w Opolu. » więcej 2020-11-22, godz. 15:02 Odra Opole podzieliła się punktami z Górnikiem Łęczną W meczu o trzecie miejsce w Fortuna I lidze bez rozstrzygnięcia. Odra Opole na własnym boisku 1:1 zremisowała z Górnikiem Łęczną. » więcej 2020-11-22, godz. 10:42 Piłkarze III ligi rozgrywają mecze 18. kolejki W sobotnich (21.11) spotkaniach z udziałem opolskich drużyn grających w tej klasie rozgrywkowej komplet punktów zainkasowała Stal Brzeg, po wygranej nad rezerwami… » więcej 2020-11-22, godz. 09:30 Walka o podium I ligi, czyli Odra Opole kontra Górnik Łęczna. Relacja w Radiu Opole! W 13. kolejce Fortuna I ligi Odra Opole podejmie Górnika Łęczną. Stawką tego spotkanie jest trzecie miejsce w tabeli zaplecza ekstraklasy. » więcej 2020-11-21, godz. 21:15 Pogoń znów przegrywa na wyjeździe. Cenna wygrana Weegree AZS-u Prudnicka Pogoń wciąż nie może przełamać wyjazdowej niemocy. Tym razem uległa na Kotwicy Kołobrzeg. Zwycięstwo z północy przywożą za to koszykarze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***