Radio Opole » Sport i turystyka
2019-06-24, 18:14 Autor: Mariusz Chałupnik

Dobre wieści dla rowerzystów. Planowana jest rozbudowa tras

Ścieżka rowerowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ścieżka rowerowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Opolszczyzna chce nadrobić zaległości związane z rowerowymi trasami. W planach są między innymi dwie strategiczne trasy - na pograniczu oraz wzdłuż rzeki Odry.
Bliżej powstania jest trasa, która będzie biegła wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Będzie ona łączyła trzy województwa. Początek wyznaczono w Bogatyni, a koniec w Cieszynie.

- Mamy już gotową koncepcję tej trasy - mówi Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Następnym etapem powinien być już projekt, a potem budowa i promocje tej trasy. Jedyna możliwość sfinansowania tego wielkiego projektu, to są środki w ramach Unii Europejskiej, w ramach programu Interreg Polska-Czechy. Aby tak się stało, to muszą się porozumieć trzy polskie regiony i pięć czeskich.

W planach jest również sieć mniejszych tras, które będą łączyły ze sobą najważniejsze miejsca regionu.

- W tej kwestii mamy wieloletnie zaniedbania - przyznaje Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego i prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Ja bym bardzo chciał, żeby powstały bezpieczne ścieżki do tych najbardziej odwiedzanych miejsc, jak Opole - Turawa, Opole - Krasiejów, czy Opole - Moszna. To wcale nie są krótkie trasy jak na rower, ale uważam, że są bardzo potrzebne.

Przykład Opolszczyzna chce brać z sąsiednich województw. Jedną z najbardziej imponujących sieci ścieżek rowerowych w kraju może pochwalić się Małopolska.

- Mamy zintegrowany system tras o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów - mówi Marek Zając, kierownik zespołu rozwoju tras rowerowych w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie. - Wjeżdżając na jedną trasę możemy podróżować po całej sieci. Te trasy umożliwiają wielodniową turystykę. My budujemy nie tylko trasy rowerowe, ale też infrastrukturę poboczną. Co 15 kilometrów zlokalizowane są miejsca obsługi rowerzystów.

Żeby ułatwić samorządom rozbudowę sieci rowerowych ścieżek przygotowano standaryzację ich projektowania i wykonania. Niebawem ma również powstać strategiczna mapa rowerowa Opolszczyzny.
Piotr Mielec
Stanisław Rakoczy
Marek Zając

Sport i turystyka

2021-06-22, godz. 18:15 Dwóch młodych zawodników Odry Opole przechodzi do ekstraklasy Kacper Tabiś i Michał Surzyn zamieniają Odrę Opole na ekstraklasę. Obaj od nowego sezonu będą bronili barw Jagiellonii Białystok. » więcej 2021-06-22, godz. 15:15 Trzy atrakcje turystyczne z naszego regionu znalazły się na liście Top Atrakcji 2021 Zamek w Mosznej, JuraPark w Krasiejowie oraz stolica regionu - Opole. To trzy turystyczne hity z naszego regionu, które znalazły się w ósemce Top Atrakcji… » więcej 2021-06-22, godz. 11:30 Koszykówka: Przyspieszają zmiany kadrowe w opolskiej Politechnice Coraz więcej wyjaśnia się kontekście w składu I-ligowego Weegree AZS-u Politechniki Opolskiej na kolejny sezon. Klub na pewno opuści jeden z kluczowych … » więcej 2021-06-22, godz. 09:08 "Misja Werona 2021" - reportaż Pawła Koniecznego, Grzegorza Frankowskiego i Piotra Moca w RO 3 SPORT Na taki sukces klub czekał długie lata. Pierwszego maja br. ZAKSA dopisała piękną historię do polskiej siatkówki. W finale Ligi Mistrzów Itas Trentino… » więcej 2021-06-22, godz. 08:45 Tablice informacyjne, kod na smartfony i ulotki. Turyści bez problemu odnajdą najciekawsze zabytki Kluczborka Szlak miejski zabytków ma ułatwić turystom zwiedzanie najciekawszych punktów Kluczborka. To inicjatywa radnego Krzysztofa Adamskiego. » więcej 2021-06-21, godz. 20:58 Politechnika Opolska jeszcze bez zwycięstwa na piłkarskich AMP Od dwóch remisów rozpoczęli zmagania w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski piłkarze Politechniki Opolskiej. Brązowi medaliści poprzedniego… » więcej 2021-06-21, godz. 19:00 Dawid Kort opuszcza Odrę Opole Po jednym sezonie Dawid Kort pożegna się z opolską Odrą. Kontrakt z pomocnikiem kończy się 30 czerwca i nie zostanie przedłużony. » więcej 2021-06-21, godz. 14:15 IV liga piłki nożnej: Będzie ciekawa walka o utrzymanie Trzy zespoły powalczą o unikniecie degradacji z IV ligi piłkarskiej. Po przedostatniej kolejce sezonu sytuacja w tabeli jest bardzo interesująca. » więcej 2021-06-21, godz. 12:15 Przez wakacje opolski stadion lekkoatletyczny będzie zamknięty. Rozpoczął się planowany remont obiektu Rusza remont stadionu im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. To będzie kolejna część planowanych na obiekcie zmian. » więcej 2021-06-21, godz. 11:28 Żużel: Skuteczny nie tylko na torze. Jacob Thorssell zdążył na mecz w Poznaniu, choć wydawało się to niemożli… Kolejarz Opole wygrał wczoraj (20.06) w Poznaniu z PSŻ-em i umocnił się na prowadzeniu w 2. Lidze Żużlowej. Jednym z bohaterów opolan był Jacob Thorssell… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »