Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-09-27, 13:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie

Lepienie garnków - [fot: archiwum Arkadiusz Korus]
Lepienie garnków - [fot: archiwum Arkadiusz Korus]
Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w powiecie głubczyckim będzie mogła poznać techniki powstania naczyń codziennego użytku, które nasi przodkowie wytwarzali kilka tysięcy lat temu.
- Będziemy nawiązywać do pradziejowych technik lepienia naczyń, nawet tych trudniejszych, które nie jest łatwo zaprezentować - mówi archeolog Marek Bednarek.

- Tu na ziemi głubczyckiej pierwsze kultury, które przyniosły ze sobą znajomość lepienia naczyń, to około 5 - 4,5 tys. lat przed naszą erą. My chcemy się skupić na naczyniach, na ceramice produkowanej przez Celtów. Chcemy odtworzyć te podstawowe, najstarsze techniki lepienia, czyli z jednego kawałka gliny albo metodą taśmowo-wałeczkową. Chcemy też pokazać, jak wygląda toczenie naczyń.

- W procesie wytwarzania naczyń z gliny cofniemy się w czasie o ponad dwa tysiące lat - dodaje Arkadiusz Korus, prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach, organizator wydarzenia.

- Zobaczymy, jak to będzie wychodziło. Na pewno nie jest to technika łatwa do zrobienia. Czas też będzie ograniczony. Takie naczynie, żeby ono powstało aż do wypalenia w piecu, to jest długi proces. My tyle czasu nie będziemy mieli. Także te naczynia, które zostaną wykonane będziemy je musieli najpierw wysuszyć, a te które będą się nadawały spróbujemy, też je wypalić.

Warsztaty we Włodzieninie rozpoczną się w piątek (29.09) o godz. 10.00. Dodajmy, że projekt jest współfinansowany z budżetu województwa opolskiego wspierającego rozwój i działalność wspólnot i społeczności lokalnych pn. ''Opolska Wieś Przyszłości - Wieś Dzieciom''.
Marek Bednarek
Arkadiusz Korus

Kultura i rozrywka

2023-12-04, godz. 15:51 Ruszyła Opolska Scena Tańca. "Tańczymy z radości" Opolska Scena Tańca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu powróciła po raz trzeci, ale w nietypowy sposób. Rozpoczęła się nie spektaklem, a ... warsztatami… » więcej 2023-12-04, godz. 15:49 Świątecznie w starostwie w Strzelcach Opolskich. Rozpoczął się coroczny kiermasz Świąteczne stroiki, wieńce, ozdoby na choinkę, czy pierniki. W starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich wystartował bożonarodzeniowy kiermasz, który… » więcej 2023-12-04, godz. 12:00 Różne formy artystyczne na wystawie dwóch autorek w kluczborskim muzeum 'Botanic' to tytuł wystawy plastycznej, prezentowanej obecnie przez Muzeum im. Dzierżona w Kluczborku. Ekspozycja to twórczość Kamili Gis oraz Agaty Nalewaj… » więcej 2023-12-03, godz. 09:00 Wystawa przedśmiertna w GSW. "Artystka żyje i ma się dobrze, choć śmierć jest ważna w jej twórczości" 'Wystawę przedśmiertną' Karoliny Wojtas będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Młoda fotografka przedstawi motyw śmierci nie tylko… » więcej 2023-12-02, godz. 13:15 Mikołaj w Muzeum Polskiej Piosenki i warsztaty dla dzieci Tegoroczne spotkanie z mikołajem w Muzeum Polskiej Piosenki przesunięto na 3 grudnia. Muzeum zaprasza o godzinie 10.00, 12.00 i 13.30. Przewidziano warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 20:00 Ku pamięci Bena Muthofera. Weekend w Opolu z twórczością tego artysty Cały weekend będzie poświęcony twórczości Bena Muthofera, niemieckiego artysty związanego z Opolem. Na mieszkańców regionu czekają między innymi warsztaty… » więcej 2023-12-01, godz. 17:35 Dawne instrumenty zabrzmią podczas koncertu kameralnego w filharmonii 'Muzyka Króla Słońce' taki tytuł nosi dzisiejszy (01.12) koncert Kameralny w Filharmonii Opolskiej. To już szósty sezon takich koncertów w tej instytuc… » więcej 2023-12-01, godz. 17:00 Morskie opowieści i ballady prosto z morza. Kapitan Sobieszczański "dopłynie" do MBP Kapitan Ryszard Sobieszczański opowie o jachcie, który na morzu... miał kaprys i nie chciał współpracować. Historii o rejsie z awariami, sztormami, ale… » więcej 2023-12-01, godz. 15:15 Mała mistrzyni. 8-letnia opolanka pojedzie na MŚ w pole dance do Barcelony Jest podwójną mistrzynią Polski w artystycznym i sportowym pole dance, a teraz pojedzie na mistrzostwa świata w Barcelonie. Mowa o Milenie Marszał, 8-latce… » więcej 2023-12-01, godz. 14:45 Wystawa, którą samemu można stworzyć. "My wszystko robimy na opak" Wystawa fotografii, ale nietypowa, bo w formie układanki, którą będzie można samemu stworzyć. Tak zapowiada się ekspozycja 'Chroń to, co dla Ciebie' Dominiki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »