Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-09, 14:47 Autor: Monika Matuszkiewicz

60-letnia historia KFPP ujęta na jednej płycie. "Największe Przeboje Opolskich Festiwali" już w sprzedaży

Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
Już jest płyta wydana przez Radio Opole i Miasto Opole [fot.M.Matuszkiewicz]
"Największe Przeboje Opolskich Festiwali" - na jednym krążku. Radio Opole wspólnie z opolskim ratuszem oraz przy wsparciu merytorycznym Muzeum Polskiej Piosenki wydało płytę z okazji 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Słuchacze i miłośnicy opolskich festiwali znajdą na niej utwory gwiazd, które w ciągu 6 dekad pojawiły się na deskach Amfiteatru Tysiąclecia.
Na płycie jest 19 piosenek, a wśród nich między innymi "Jedziemy autostopem", "Niech żyje bal", czy "Powrócisz tu". Okładką płyty "Największe Przeboje Opolskich Festiwali" jest plakat, który firmuje tegoroczny, jubileuszowy KFPP.

- Słucham tej płyty od kilku dni i uważam, że to jest płyta dla każdego. Każdy ma tu coś dla siebie. Jest Irena Santor, czy Maryla Rodowicz, czyli ci artyści, których znamy z opolskich festiwali - mówi Piotr Wojtowicz, prezes Radia Opole.

- Bardzo dobre wydanie. Jest to dobra pamiątka, ale także płyta, która na pewno sprawdzi się w każdym samochodzie. Cieszę się, że udało nam się podjąć tę współpracę z miastem. Ta płyta miała wyjść we wrześniu, ale udało się, dzięki moim pracownikom, muzeum i miastu wydać tę płytę teraz, przy tym festiwalu. Gorąco namawiam do słuchania tego, co jest najlepsze, czyli do piosenek z opolskiego festiwalu. Jeszcze uzupełnię, że w tych tutaj tekstach jest nie tylko piosenka, ale są też emocje, jakie wówczas panowały na festiwalu i to jest chyba największa zaleta tej płyty.

- To jest płyta dla koneserów i nie tylko - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Dlatego, że to nie są studyjne albumy. To są autentyczne nagrania z opolskich festiwali, więc są to piosenki, które na scenie amfiteatru wykonano w takim brzmieniu, w jakim je wtedy zarejestrowano. Jest to, myślę, dodatkowym urokiem dla wszystkich, którzy chcą posłuchać takiego wykonania live, właśnie często sprzed 30 lat, a nawet 60 lat. Myślę, że to jest dodatkową atrakcją tej płyty.

Płytę można kupić w sklepie internetowym Radia Opole - przejdź do sklepu i dowiedz się więcej.

Fani Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, oprócz płyty, mogą także zaopatrzyć się w książkę zatytułowaną "60 lat Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki", która została wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Stworzyliśmy publikację, która pokazuje zarówno archiwalne zdjęcia, wspaniałe historie, które są związane z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, a to za sprawą tego, że macie państwo tutaj za każdym razem wprowadzenie do danej dekady w postaci tekstu. To moim zdaniem pokazuje, jak też Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki zmieniał się na przestrzeni lat - podkreśla Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Ponadto z okazji festiwalowego jubileuszu Poczta Polska wydała specjalne, okolicznościowe znaczki, a stowarzyszenie OPAK w Opolu - 6 pocztówek, które grają. Na ich odwrocie jest kod QR, za pomocą którego można posłuchać największych przebojów festiwalu.

Dodajmy, że wszystkie te rzeczy, począwszy od płyty, a kończąc na pocztówkach, można zakupić w specjalnym namiocie na opolskim rynku oraz w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Będzie także szansa ich wygrania w specjalnych konkursach, które już wystartowały na rynku w Opolu.
Piotr Wojtowicz
Arkadiusz Wiśniewski
Mateusz Torzecki

Kultura i rozrywka

2023-09-30, godz. 16:45 Wszyscy muzycy na scenie i organy. Inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Opolskiej To był niezwykły koncert, owacje na stojąco i utwór na bis wykonany tylko na skrzypce i harfę. Do tego, po renowacji, zabrzmiały także organy. Filharmonia… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 "Zero Nudy". Olgierd Łukaszewicz opowiadał młodzieży, jak aktor pracuje nad rolą Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem zakończyło Festiwal 'Zero Nudy' w Opolu. Przez cały tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury odbywały się seanse filmowe… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 "Niekończąca się historia". Druga premiera w opolskich Lalkach 'Niekończąca się historia' jest drugą premierą w tym sezonie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który dokonał… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 Organy wiodącym instrumentem nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Rusza 72. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej. Przygotowano piątkowe koncerty symfoniczne, niedzielne południowe koncerty organowe i szereg zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »