Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-24, 12:25 Autor: Agnieszka Stefaniak

Z fonoteki Radia Opole do filmu. Festiwalowe archiwa zagoszczą w produkcji na 60. urodziny KFPP

Fonoteka Radia Opole [fot. Marek Bohdan]
Fonoteka Radia Opole [fot. Marek Bohdan]
Magda Szybińska w Fonotece [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Magda Szybińska w Fonotece [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Magda Szybińska w Fonotece [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Magda Szybińska w Fonotece [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Fonoteka Radia Opole [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Fonoteka Radia Opole [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Wspomnienia twórców czy budowniczych dekoracji, anegdoty z życia gwiazd, a do tego archiwalne nagrania m.in. z zasobów Radia Opole. To wszystko znajdzie się w filmie dokumentalnym, który na zlecenie Opola powstaje w stolicy polskiej piosenki.
Produkcją zajmuje się Opolska Fundacja Filmowa OFFilm, w roli prowadzącego zobaczymy dziennikarza Artura Orzecha, który sam ma na swoim koncie prowadzenie ponad 30 festiwalowych koncertów.

- Są jeszcze takie osoby, które pracowały przy budowie amfiteatru, przy budowie pierwszych scenografii festiwalowych, czy zajmowały się obsługą techniczną tej imprezy. I oczywiście, cała rzesza artystów, bez których nie wyobrażamy sobie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji opolskiego ratusza.

Cegiełka Radia Opole to archiwalne nagrania, które filmowcy wplotą w swoją opowieść. Jest tu Jerzy Waldorff, jest Papa Musioł.

- Na przykład mamy Jacka Fedorowicza, który mówi: Proszę Państwa, mamy problemy techniczne, muszę otworzyć parasol - mówi Magdalena Szybińska z Radia Opole.

- Chciałbym zapytać, jaka będzie Państwa decyzja odnośnie ciągu dalszego - pytał opolską publiczność Jacek Fedorowicz. Nad amfiteatrem rozpętała się burza, której towarzyszyło prawdziwe oberwanie chmury. Publiczność wykrzyczała, że koncert ma trwać, co Jacek Fedorowicz skomentował: Wiedziałem, wiedziałem, że na opolanach zawieść się nie można!

Premiera filmu odbędzie się w czasie festiwalu, czyli 9 czerwca. Produkcja będzie wyświetlana na opolskim rynku, przed transmisją koncertów 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

A więcej o radiu w filmie i 60 latach historii zapisanych na taśmach Radia Opole powiemy w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
Łukasz Śmierciak
Magdalena Szybińska
Magda Szybińska o archiwalnych nagraniach z fonoteki Radia Opole i filmie na 60. urodziny KFPP

Kultura i rozrywka

2023-06-04, godz. 10:29 OKT. Widzowie zagrali w spektaklu. Różewicz inaczej pokazany Reżyser Paweł Kamza pokazał nam na 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych 'Wyskubki' według Tadeusza Różewicza. Widzowie mogli uczestniczyć w obrzędzie… » więcej 2023-06-04, godz. 10:28 47. Opolskie Konfrontacje Teatralne bez nagrody głównej Jury tegorocznych Konfrontacji Teatralnych postanowiło nie przyznać Nagrody Głównej im. Wojciecha Bogusławskiego. Natomiast przyznało dwie równorzędne… » więcej 2023-06-03, godz. 21:00 Tłumy miłośników literatury w centrum Opola. Trwa 7. edycja Festiwalu Książki [ZDJĘCIA] Remigiusz Mróz, Aleksander Kwaśniewski czy Maria Peszek to tylko niektórzy goście specjalni trwającego w Opolu 7. Festiwalu Książki. Na pl. Wolności prezentuje… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Młodzi widzowie opanowali opolskie Lalki [ZDJĘCIA] Od samego progu młodych widzów witają aktorzy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. W sobotnie przedpołudnie (03.06) teatr otworzył drzwi do garderób, pracowni… » więcej 2023-06-03, godz. 10:00 Nie tylko dla radości muzykowania, a dla wyższego celu. Koncert "Opole śpiewa dzieciom" Blisko 100 młodych wykonawców wystąpiło na scenie auli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu, aby wspomóc dorosłe osoby z niepełnosprawnością i… » więcej 2023-06-03, godz. 09:30 Piosenki Anny Jantar zabrzmią w ośrodku kultury w Komprachcicach Tam warto być. W Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach odbędzie się dzisiaj (03.06) XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki 'Wciąż blisko nas', czyli… » więcej 2023-06-03, godz. 07:10 OKT. Minimalistyczna scenografia, gra świateł, synchroniczny ruch sceniczny i wyśpiewane teksty Mickiewicza 'Ballady i romanse ver. 2022' Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu było przedostatnim konkursowym przedstawieniem 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka… » więcej 2023-06-03, godz. 07:00 W Prudniku ruszyła 24. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego. Potrwa cały weekend Misy z drewna i żywicy, rzeźby czy bukiety z kwiatów suszonych - to tylko część własnoręcznie stworzonych atrakcji, które czekają na gości odwiedzających… » więcej 2023-06-02, godz. 18:30 Książki opanowały centrum Opola. "Sprawdzamy, jakie są nowości" Opolanie chętnie biorą udział w spotkaniach autorskich, ustawiają się po autografy i przeglądają książki na stoiskach wydawców. Pierwszy dzień 7. Festiwalu… » więcej 2023-06-02, godz. 16:00 Dwa chóry zaśpiewają w Filharmonii Opolskiej Piątkowy wieczór melomani spędzą w Filharmonii Opolskiej w towarzystwie dwóch chórów: Filharmonii Opolskiej i chóru Misericordias. A koncert nosi tytuł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »