Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-12-10, 09:00 Autor: Mariusz Majeran

Szkło symbolizujące państwa członkowskie EU. Wystawa w GSW w Opolu [ZDJĘCIA]

Wystawa "Europejski stół. Szkło symbolizujące państwa członkowskie EU" w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Europejski stół. Szkło symbolizujące państwa członkowskie EU" w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Są tylko cztery takie wystawy w Europie. Jedna z nich została otwarta w Opolu. "Europejski stół. Szkło symbolizujące państwa członkowskie EU" pokazuje 27 państw Unii Europejskiej poprzez kieliszki w wizji projektantki Mari Burešovej.
- Jest to wystawa, która jest pokazywana z okazji prezydencji Republiki Czeskiej w Radzie Unii Europejskiej - mówi Ivana Bílková, dyrektorka Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego - CzechTourism na Polskę, Litwę i Łotwę. - To są kieliszki, które są wyprodukowane w Czechach, ale pokazują inwencję, co pani Maria Burešová myśli, że jest taką główną cechą każdego państwa. Tak na przykład, jeżeli chodzi o Czechy myśli, że to jest kryształ. Polaków pani Maria Burešová wyobraża sobie jako dumny naród, także główną cechą Polaków według niej jest duma.

Ekspozycję, która składa się z podwójnych kieliszków symbolizujących państwa europejskie, można oglądać w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu do 8 stycznia. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Wystawa w Opolu zaistniała z inicjatywy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej w Opolu, Prezydenta Miasta Opole i Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego - CzechTourism na Polskę, Litwę i Łotwę.
Ivana Bílková

Kultura i rozrywka

2023-02-08, godz. 17:00 Premiera filmu "Generacje" o historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu Historia szkoły, wydarzeń, a przede wszystkim losy i opowieści ludzi z nią związanych zawarte w 55 minutach filmu - tak w skrócie można zrecenzować projekt… » więcej 2023-02-08, godz. 14:22 Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po FSD Wystawę pamiątek związanych z nieistniejącą już Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie przygotowują lokalni miłośnicy nysek. Przez lata auta te były… » więcej 2023-02-08, godz. 09:40 Wernisaż fotografii w MBP w Opolu W Fotogalerii MBP w Opolu zaprezentowane zostaną zdjęcia Piotra Witkowskiego, które powstały wspólnie ze Sławojem Dubielem. Autor zdjęć fotografowaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »