Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-17, 07:00 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa o twórczyni znaku Rodła w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA]

Wystawa "Janina Kłopocka - autorka Znaku Rodła w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Janina Kłopocka - autorka Znaku Rodła w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Uniwersytetu Opolskiego zaprosiło na wystawę poświęconą Janinie Kłopockiej - autorce znaku Rodła. Wystawa została udostępniona przez Dom Polski w Zakrzewie. Została uzupełniona o zasoby dostępne w Bibliotece Uniwersytetu Opolskiego.
Wykład okolicznościowy wygłosiła historyczka sztuki dr Joanna Filipczyk. - Artystka jest znana przede wszystkim jako projektantka Znaku Rodła - podkreśla dr Filipczyk. - Warto pamiętać, że to była artystka, która otrzymała dobre wykształcenie, która się interesowała różnymi technikami sztuk plastycznych. Przede wszystkim grafiką, ale nie tylko. Myślę, że dla wielu to może być zaskoczeniem, że ten znak zaprojektowała kobieta. W dodatku młoda kobieta. Ona była wtedy w zasadzie jeszcze, można powiedzieć, w czasie studiów w warszawskiej akademii. Wbrew pozorom to jest bardzo trudne.

- Na planszach jest cały przekrój twórczości Janiny Kłopockiej - mówi współautor wystawy Krzysztof Kłopocki ze Stowarzyszenia Rodu Kłopockich. - Ten przekrój tutaj jest. Są różne etapy jej życia. I z tych różnych okresów pochodzą różne prace. Jest to opisane, okres przedwojenny, okres powojenny. Myślę, że wystawa jest ciekawa i warta obejrzenia.

Wystawa jest dostępna w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Wstęp wolny.
Joanna Filipczyk
Krzysztof Kłopocki

Kultura i rozrywka

2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »