Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-28, 19:00 Autor: Mariusz Majeran

Znamy program tegorocznego 20. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

Konferencja Opolskie Lamy 2022 [fot. Mariusz Majeran]
Konferencja Opolskie Lamy 2022 [fot. Mariusz Majeran]
Stowarzyszenie Opolskie Lamy przedstawiło program tegorocznej imprezy. 20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy rozpocznie się 7 października i potrwa do 15 października. Przewidziano cykle filmowe, konkursy główne filmów pełnometrażowych, filmów krótkometrażowych i filmów amatorskich.
- W ubiegłym roku wymyśliliśmy podtytuł festiwalu "Nadzieja". Jakże trafny w dzisiejszych czasach - mówi Rafał Mościcki, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. - Jest bardzo dużo nowych rzeczy, bo dużo nowych pojawiło się kontekstów kulturowych. Cały ten festiwal właśnie kierujemy na te nowe zjawiska, które się wokół nas pojawiają. I ta "Nadzieja", którą w zeszłym roku wymyśliliśmy, jest naprawdę prorocza, bo chcemy tę nadzieję tchnąć na nowo. Pokazać, że Opole może oddychać.

- Konkurs główny ma kilka części - podkreśla Karolina Paluch. - Ten konkurs dzieli się na trzy kategorie: jest to fabuła, dokument i animacja oraz jest jeszcze boczna sekcja filmów amatorskich. Ten festiwal także promuje właśnie młode kino krótkometrażowe, które właściwie można oglądać tylko na festiwalach. W tym roku mamy trzynaście fabuł, jedenaście dokumentów, jedenaście animacji oraz jedenaście filmów amatorskich.

Przewidziano także nagrodę publiczności. Honorową Lamę 2022 otrzyma reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych Lidia Duda. Gala Finałowa XX Opolskich Lam w piątek (14.10) o godzinie 20:00 w Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Rafał Mościcki
Karolina Paluch

Kultura i rozrywka

2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej 2022-11-28, godz. 17:30 Spektakl "ROHTKO" z łotewskimi nagrodami teatralnymi Przedstawienie „ROHTKO', którego koproducentami są Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr Dailes w Rydze, nominowane do Łotewskich Nagród Teatralnych… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Opolska Jesień Literacka: spotkanie poetyckie z Wojciechem Bonowiczem Przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z czytelnikami w ramach 20. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej 2022-11-28, godz. 12:45 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego po raz kolejny wystąpi w Głubczycach Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpi w Głubczycach. Koncert odbędzie się 10 grudnia w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-27, godz. 14:00 "Ostatni turnus" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Marcin Wojdak, autor książki 'Ostatni turnus. Pocztówki z czasów PRL-u', spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wydarzenie towarzyszyło… » więcej 2022-11-27, godz. 11:15 Eksperymentalne wystawienie Słowackiego w Modelatorni [ZDJĘCIA] W ramach konkursu na wystawienie sztuki, na scenie Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczyliśmy sztukę 'Kordian;' w reżyserii Patrycji Wysokińskiej… » więcej 2022-11-27, godz. 09:45 Kluczbork znów w rytmie reggae. Nowy teledysk promujący miasto [FILM] Kluczbork promuje się przez muzykę reggae. W internecie opublikowano teledysk w ramach projektu muzycznego Tomasza 'Siwego' Wójcika, muzyka pochodzącego z… » więcej 2022-11-26, godz. 19:45 "Autorzy zapraszają nas do swoich domów". Gala 29. konkursu "Ze Śląskiem na ty" 53 prace zgłoszono do 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego 'Ze Śląskiem na ty'. Laureaci odebrali wieczorem wyróżnienia w Państwowej Szkole Muzycznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »