Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-09-19, 16:11 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Festiwal Beethovenowski: rodzinny duet wykona muzykę Schuberta

Tomasz Tomaszewski [fot. materiały organizatora]
Tomasz Tomaszewski [fot. materiały organizatora]
Centrum Kultury w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Centrum Kultury w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka Franza Schuberta w wykonaniu rodzinnego duetu i dzieła Fryderyka Chopina w wykonaniu południowokoreańskiego pianisty zabrzmią w kolejnych (19-20.09) dniach XXX Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.
W poniedziałkowy wieczór (19.09) rozpocznie się kolejna tura wydarzeń wpisujących się w tegoroczną, jubileuszową odsłonę Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego, jaki odbywa się w całości w Głogówku. Jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia, festiwal nie jest wydarzeniem monograficznym, więc programy koncertów nie ograniczają się wyłącznie do prezentacji dzieł patrona. Ważne są jednak ogólne idee, nawiązujące do twórczości słynnego klasyka wiedeńskiego.

Dla przykładu, podczas poniedziałkowego (19.09) koncertu w sali widowiskowej Centrum Kultury w Głogówku, gdzie wystąpi duet rodzinny: skrzypek Tomasz Tomaszewski, któremu przy fortepianie towarzyszyć będzie syn Adam Tomaszewski, w programie znajdą się trzy sonatiny Franza Schuberta z opusu 137: Sonatina D-dur (D 384), Sonatina a-moll (D 385) i Sonatina g-moll (D 408).

Tomasz Tomaszewski, to utytułowany skrzypek i ceniony pedagog, który rokrocznie powraca na Opolszczyznę w ramach Międzynarodowego Kursu Muzycznego, którego jest współzałożycielem. W przeszłości koncertował już również w Głogówku m.in. wraz z założonym przez siebie zespołem Polish String Quartet Berlin. Artysta jest także Honorowym Obywatelem Opola, z którego pochodzi i w którym rozpoczęła się jego edukacja muzyczna.

Dodajmy, że początek festiwalowego koncertu z muzyką F. Schuberta, objętego patronatem medialnym Radia Opole, zaplanowany jest na godzinę 19:00. Dzień później (20.09), w tym samym miejscu i o tej samej porze (g. 19:00), zabrzmi recital chopinowski w wykonaniu artysty pochodzącego z Korei Południowej. Udział w koncertach jest bezpłatny.

- Jesteśmy troszkę nośnikami też pewnej edukacji, więc małymi krokami edukujemy: sami siebie i publiczność - wyjaśnia Aleksander Devosges Cuber, dyrektor festiwalu. - I chodzi o to, żeby to zawsze było w takiej formie, że się chce na to przyjść, chce się to poznać. Trzymamy się też tej formy Beethovenowskiej w koncepcji programacji. Dla nas zawsze jest ważne, żeby to, co Beethoven tworzył, w konstrukcji też się pojawiało u nas, a więc są te duety, są tria, kwartety, orkiestry kameralne, są też większe formy. I przede wszystkim jest tutaj fortepian: pamiętajmy, że Beethoven przede wszystkim był pianistą wybitnym, dlatego też staramy się, żeby te recitale były na jak najwyższym poziomie.

Dodajmy ponadto, że tak, jak za czasów Beethovena, istotne było prezentowanie "nowej muzyki" i twórczości rodzimej, tak organizatorzy Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego nie zapominają o promowaniu muzyki XX i XXI wieku, a także twórczości polskich kompozytorów, włączając w to twórczość mniej znaną.

Przypomnijmy również, że na terenie Polski istnieją dwa wydarzenia określanie skrótowo jako "Festiwal Beethovenowski": pierwszym z nich, o dłuższej tradycji, jest Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku stworzony przez muzykologa i popularyzatora muzyki Zbigniewa Pawlickiego (twórcę licznych wydarzeń, również m.in. "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej). Wydarzenie to odwołuje się zresztą wprost do wyjątkowo długiej, jak na ówczesny czasy, wizyty słynnego kompozytora w Głogówku, w rezydencji hrabiego Oppersdorffa, a także faktu, że to właśnie wówczas powstawały koncepcje oraz obszerne fragmenty m.in. dwóch najważniejszych symfonii (nr 4 i nr 5). Natomiast drugie wydarzenie, określane potocznie mianem "Festiwalu Beethovenowskiego", to powstały z inicjatywy Elżbiety Pendereckiej "Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena", który odbywa się w Warszawie od 1997 roku.
Aleksander Devosges-Cuber

Kultura i rozrywka

2022-12-03, godz. 19:00 Muzyczne "must be" na święta rozbrzmiewały w opolskim rynku 'Last Christmas' z dziesiątek gardeł wybrzmiało w opolskim rynku. To najlepszy sygnał, że święta tuż, tuż. Choć nie jest to piosenka o Bożym Narodzeniu… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 Dni Xaverianum w Opolu. Gala na zakończenie Gala połączona z wręczeniem nagrody 'Żar Serca' zakończy dzisiaj (3.12) 29 Dni Xaverianum. » więcej 2022-12-02, godz. 21:45 Efekt 16-letniej pracy na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [ZDJĘCIA] Dwie sale wystawiennicze Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zajęły prace fotograficzne Andrzeja Tobisa. Wystawa 'Ruch Polski wokół Słońca' kończy 12… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "Bardzo się cieszymy, że możemy tu być". Muzycy z Ukrainy przyjechali do studia M im. SBB nagrać piosenki [FILM] Polscy muzycy z Ukrainy odwiedzili dziś (02.12) studio M im. SBB w Radiu Opole. 11 śpiewaków z chóru 'Młode liście' z Domu Polskiego w Barze na Ukrainie… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Muzyka inspirowana Chinami w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy (2.12) koncert symfoniczny. Bohaterem koncertu będzie Tan Dun i jego pięcioczęściowy Koncert wiolonczelowy 'Przyczajony… » więcej 2022-12-01, godz. 22:00 Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych już w piątek w Opolu W Opolu rusza w piątek 12. Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Impreza jest połączona z IV edycją plebiscytu 'Ikona Opolsz… » więcej 2022-12-01, godz. 19:12 "Wszystko może się zdarzyć" na wystawie w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro Opolski artysta Romuald Jeziorowski przygotował nową wystawę w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu. Zatytułował prezentację swoich prac 'Wszystko może… » więcej 2022-11-30, godz. 14:10 WBP w Opolu zaprasza na spotkanie poświęcone wiedeńskiej femme fatale Biblioteka Austriacka zaprasza na spotkanie autorskie z dr Agatą Borek z Uniwersytetu Śląskiego, która przybliży czytelnikom postać Almy Mahler-Werfel. Wystąpienie… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-29, godz. 12:07 O Tanzanii w Bibliotece Obcojęzycznej w Opolu Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu zaprasza na spotkanie z profesorem Januszem Słodczykiem, który zawodowo i prywatnie podróżuje po świecie. Tym razem naukowiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »