Radio Opole » Patronaty - polecamy
2022-09-14, 18:57 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ślaski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena po raz 30. w Głogówku

Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
Ludwig van Beethoven. Obraz Karla Josepha Stielera [https://pl.wikipedia.org]
- Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność – tak jubileuszowy, bo już 30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena zapowiadają jego organizatorzy. Wydarzenie potrwa od 15 września do 2 października w Głogówku. W programie siedem koncertów. Na wszystkie wstęp jest wolny! Festiwal zainaugurują otwarte warsztaty chóralne, które poprowadzi Oskar Koziołek-Goetz.
Jubileuszową, trzydziestą odsłoną Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena mają rządzić światy równoległe: rozbiegania i zatrzymania, moda i staroświeckość, a przy tym melancholia i wizje energetyczne. Dzięki gościom: Baltic Neopolis Virtuosi, Tomaszowi i Adamowi Tomaszewskim, Hyukowi Lee, Wajnberg Trio, Orkiestrze Filharmonii Opolskiej oraz Metropolis Piano Quartet, słuchacze będą mogli poznać muzyczne koncepcje odmienne od tych uznanych za kanoniczne. Tegoroczne święto muzyki to także okazja do zaprezentowania lokalnych debiutów, podczas których usłyszymy Juliannę Trinczek i Rafała Porembę.

Program rozpoczną w czwartek (15.09) otwarte warsztaty chóralne i kształcące emisję głosu, natomiast pierwszy koncert wybrzmi dziełem samego patrona – kwartetem smyczkowym Serioso w aranżacji na oktet już w sobotę (17.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Kolejne koncerty odbędą się 19, 20, 22 i 25 września w Centrum Kultury w Głogówku, ponownie w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku wybrzmi koncert 23 września i na zakończenie festiwalu 2 października.

Szczegółowe informacje na temat koncertów można znaleźć na stronie Muzeum Regionalnego w Głogówku - zobacz tu: http://muzeum.glogowek.pl/30-slaski-festiwal_im-ludwiga-van-beethovena

Przypomnijmy, że bezpośrednim następstwem pobytu jesienią 1806 roku Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 gospodarzowi zamku w Głogówku. W zamku działał wtedy znakomity zespół orkiestrowy pod kierunkiem miejscowego dyrygenta, niejakiego Haszka. Doskonałe wykonanie II Symfonii zapoczątkowało bardzo przyjazne kontakty hrabiego z kompozytorem. Podczas pobytu na tutejszym zamku Beethoven sam grał kilkakrotnie.

Organizatorami 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronaty - polecamy

2022-11-28, godz. 21:31 II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski już w sobotę Nysa w bieganiu mocna, o czym świadczy co roku frekwencja podczas Biegu Nyskiego, a także zainteresowanie nowym tego typu wydarzeniem, czyli Nocnym Mikołajkowym… » więcej 2022-11-28, godz. 17:51 Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu - uroczyste otwarcie już w sobotę Barwny korowód Mikołajów oraz uroczyste rozświetlenie 13-metrowej choinki w najbliższą sobotę (03.12) otworzą Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Otwarciu… » więcej 2022-11-28, godz. 15:34 Koncert wiolonczelowy "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" jednym z utworów piątkowego koncertu w filharmonii Chińska suita baletowa z operetki „Kraina uśmiechu”, Koncert wiolonczelowy „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, a na koniec VIII Symfonia G-dur op. 88… » więcej 2022-11-25, godz. 14:45 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych 94 Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych już w sobotę (26.11) odbędą się w miejscowości Leśna w gminie Olesno. Do zawodów zgłosiło się blisko 600… » więcej 2022-11-24, godz. 13:54 Jubileusz 20-lecia powiatowego wolontariatu w Prudniku Jubileusz XX-lecia Powiatowego Wolontariatu w Prudniku uświetni w najbliższy piątek (25.11) gala w Kinie 'Diana'. Organizatorami wydarzenia są Powiat Prudnicki… » więcej 2022-11-24, godz. 13:01 Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "Sowa" w Nysie otwarta! Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centrum nauki powstaje w obiekcie zarządzanym przez Nyski Dom Kultury, w Bastionie św. Jadwigi przy… » więcej 2022-11-24, godz. 12:02 Dwa dni szermierczych emocji w Opolu już w weekend Wspólne świętowanie 100. rocznicy powstania Polskiego Związku Szermierczego i 20-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego 'Start Opole', walki na planszach i emocje… » więcej 2022-11-23, godz. 21:35 "Zdrowie pod kontrolą", czyli studenci kierunku lekarskiego UO zapraszają na badania i porady Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory, odżywianie i wiele innych tematów dotyczących zdrowia będzie można skonsultować, a do tego na miejscu zmierzyć… » więcej 2022-11-23, godz. 18:34 Dwa wyjątkowe koncerty laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego jeszcze w tym tygodniu… Werdykt jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu poznaliśmy 21 października, a już w tym tygodniu będzie okazja… » więcej 2022-11-23, godz. 14:34 Recital Edyty Geppert zakończy 29. Dni Xaverianum Po raz 29. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury Xaverianum w Opolu obchodzi swoje święto patronalne. Z tej okazji w budynku Xaverianum przy ul. Czaplaka 1a do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »