Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-07-12, 20:53 Autor: Mariusz Majeran

Spotkanie wspomnieniowe o powodzi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu [ZDJĘCIA]

Spotkanie w WBP w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w WBP w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w WBP w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Spotkanie w WBP w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Nie tylko mieszkańcy Pasieki i Zaodrza spotkali się w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, by wspominać powódź tysiąclecia. Jednakże każdy, kto wspominał wydarzenia sprzed 25 lat miał z powodzią do czynienia.
- Kręciłem filmy od początku powodzi - mówi Henryk Wawer operator i dziennikarz telewizyjny. - Jestem chyba pierwszym, który leciał też śmigłowcem nad Opolszczyzną. Też byłem w śmigłowcu jak ewakuowali ludzi z zoo, bo zoo zalewało. Także to wszystko w zdjęciach gdzieś tam jest. To jest kilkaset godzin pracy. Kilkadziesiąt minut nagrań. Część przekazałem tu nawet telewizji Opole. Zostawiłem całą kasetę.

- Próbuję wyprzeć te wspomnienia sprzed 25 lat - dodaje dyrektorka Liceum Plastycznego w Opolu Małgorzata Wojtanowska. - W sumie to są straszne wspomnienia, bo tak teraz wraca to wszystko. I wiem, że czasem chcieliśmy o tym zapomnieć. Od razu na drugi dzień płynęliśmy i to, co zobaczyliśmy, no to było straszne.

Spotkanie prowadził Janusz Maćkowiak, wtedy dziennikarz i reporter Radia Opole, który relacjonował powódź, miedzy innymi z helikoptera wojskowego. Wspominali tamto wydarzenie również wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, profesor Bogusław Nierenberg, profesor Stanisław Nicieja i Tadeusz Jarmuziewicz.

Więcej w środowym programie Radia Opole Reporterskim Tu i Teraz.
Henryk Wawer
Małgorzata Wojtanowska

Kultura i rozrywka

2022-10-02, godz. 16:00 "Wszystko, o czym nie pamiętamy". Spotkanie z niemiecką pisarką w Opolu W ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z niemiecką pisarką, która opisała… » więcej 2022-10-02, godz. 14:10 Przed nami finał 30. Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego w Głogówku Po tygodniowej przerwie, dziś (02.10) w Głogówku zabrzmi siódmy, a zarazem ostatni koncert tegorocznego 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena… » więcej 2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »