Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-06-27, 06:35 Autor: Katarzyna Zawadzka

Silna reprezentacja Opolszczyzny na festiwalu ludowym w Tokarni. Są zwycięzcy, Radio Opole było na miejscu! [ZDJĘCIA]

Występ zespołu Silesia [fot. Katarzyna Zawadzka]
Występ zespołu Silesia [fot. Katarzyna Zawadzka]
Zespół Silesia wystąpił w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jako laureat ogólnopolskiego konkursu "Jawor u źródeł kultury". Przypomnijmy, że nagrodę z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego otrzymała w niedzielę (26.06) także twórczyni ludowa z naszego regionu - Małgorzata Mateja. Opolska grupa wystąpiła na scenie tuż po odebraniu nagrody.
Z tego sukcesu cieszy się między innymi Barbara Wysocka z zespołu Silesia. - Wiadomo, że to emocje i wielka radość, że możemy reprezentować nasz region w pięknym miejscu - mówiła Wysocka. - Byłam tu chyba z piętnaście lat temu i wiele się zmieniło od tego czasu. Jestem zauroczona, bardzo mi się tu podoba i zostaję tutaj jeszcze jeden dzień dłużej, aby móc zwiedzić - dodaje.

Dwie z trzech głównych nagród festiwalu "Jawor u źródeł kultury" powędrowały do twórców z Opolszczyzny, wytypowanych w regionalnym etapie konkursu przez Radio Opole. Nagrodę otrzymał także Andrzej Butza, reprezentant Radia Kraków. - Zajmuję się folklorem, a dokładnie muzyką pasterską - mówi Butza.

Prowadząca koncert w Tokarni dziennikarka Radia Kielce Magdalena Sitek została uhonorowana brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W rozmowie z Radiem Opole podkreślała, że w tym roku po raz pierwszy tak wiele rozgłośni połączyło siły, aby promować twórców ludowych. - W tym roku rozgłośnie powiedziały "my też w to wchodzimy, my też tego chcemy". Mamy przecudnych artystów i chcemy ich zaprezentować. Tak to pączkowało. Dziś już wiemy, że to jest naprawdę dobry pomysł, że artyści wzajemnie inspirują się. Oni nie znali się, kiedy tu wczoraj (25.06) przyjechali na nasz festiwal, a wieczorem już wszyscy się znali. Zaczęli pożyczać sobie instrumenty i razem śpiewać przyśpiewki, wymieniać serdeczności i zaproszenia - dodaje.

Laureatów konkursu dla twórców ludowych "Jawor u źródeł kultury" wybrało jury piętnastu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Ponadto reprezentanci wszystkich rozgłośni wybranych na etapie regionalnym prezentowali w Tokarni lokalne rękodzieło i muzyczne tradycje.
Barbara Wysocka
Andrzej Butza
Magdalena Sitek

Kultura i rozrywka

2022-08-13, godz. 15:45 Trwa V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Czas na przesłuchania konkursowe w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022' przeniósł się do Prudnickiego Ośrodka Kultury. Drugi dzień imprezy to przesłuchania konkursowe. Uczestnicy… » więcej 2022-08-13, godz. 08:59 Czeską fotografię dokumentalną można już oglądać w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Petr Zatloukal pokazuje swoje dokumentalne zdjęcia w Galerii 'Aneks' w Opolu. Podczas wernisażu opowiadał o pomyśle na ten cykl zdjęć. Mówił także o fascynacji… » więcej 2022-08-12, godz. 21:06 Pieśni patriotyczne podczas pierwszego koncertu Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wybrzmiały w Opolu [ZDJĘCIA] W sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się pierwszy koncert V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Artyści z… » więcej 2022-08-12, godz. 08:45 Rusza V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022" Koncertem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się dziś (12.08) V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. To przegląd polskich… » więcej 2022-08-11, godz. 10:17 Do Olesna przyjedzie w niedzielę ciężki sprzęt wojskowy. To będzie atrakcja pikniku z okazji Święta Wojska Pols… Czołg Leopard, transporter Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta i moździerz samobieżny RAK. Między innymi taki sprzęt będzie można zobaczyć w Oleśnie podczas… » więcej 2022-08-10, godz. 16:57 Jeszcze w tym roku ma powstać muzeum militarne we Włodzieninie. Niebawem ruszą pierwsze prace budowlane W Parku Historii we Włodzieninie trwają ostatnie prace przygotowawcze do budowy hali, gdzie będzie eksponowany sprzęt wojskowy. Muzeum militarne ma powstać… » więcej 2022-08-10, godz. 08:40 Wystawa zdjęć czeskiego dokumentalisty w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż czeskiego artysty fotografa. W piątek (12.08) zobaczymy w Galerii Aneks wystawę zatytułowaną '… » więcej 2022-08-09, godz. 17:01 Cztery zespoły i zabawa w jamajskich rytmach do białego rana. To będzie piątek z Pozytywnym Graniem obok Kluczborka Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae powraca do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie obok Kluczborka. Fani jamajskich brzmień mogą przyjechać… » więcej 2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej 2022-08-05, godz. 08:03 Muzyka alternatywna zagości w Tarnowcu. W weekend szykuje się "Tarnogranie" Trzy gwiazdy i dziesięciu wykonawców konkursowych usłyszymy na V Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu w gminie Lubsza. Organizatorem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »