Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-19, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: przed nami plastyczna i wokalna inauguracja "Muzycznego święta kwitnących azalii"

Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
Zamek w Mosznej foto:facebook.com/zamekmoszna
"Muzyczne święto kwitnących azalii" w Mosznej - plakat 1. koncertu [materiały organizatora]
"Muzyczne święto kwitnących azalii" w Mosznej - plakat 1. koncertu [materiały organizatora]
Spotkanie z muzyką, ale też ze sztukami wizualnymi otworzy "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" na zamku w Mosznej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty, które odbędą się pomiędzy 20 a 28 maja, we wnętrzach zamku. Cały festiwal zostanie zainaugurowany w piątek (20.05) o godzinie 18:00 wernisażem prac malarskich krakowskiej artystki Małgorzaty Karp-Soi. Godzinę po otwarciu wystawy, czyli o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert wokalno-instrumentalny z sopranistką Edytą Piasecką w roli głównej.
- Wystawa powiązana tematycznie jest z festiwalem, ponieważ pojawią się obrazy, które są związane z muzyką - mówi Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczny festiwalu. - [Małgorzata Karp-Soja - przyp. red.] to też nietypowa osoba, ponieważ bardzo dużo obrazów maluje dla właśnie muzyków i te obrazy przypominają nam o niej, że jest takim naszym "serduszkiem".

Dodajmy, że w ramach wystawy "Muzykalne Panny" będzie można podziwiać prace pochodzące ze zbioru o identycznej, co cała wystawa nazwie, pojawią się również obrazy należące do zbioru "Damoteka".

Nie tylko obecność sztuk plastycznych i możliwość podziwiania azalii w pełnym rozkwicie wpiszą się w festiwalowe tradycje. Kolejną, już ściśle muzyczną tradycją festiwalu jest bowiem koncert, w ramach którego obok siebie występują mistrzowie wraz ze swoimi uczniami (dawnymi lub aktualnymi). Tym razem podziwiać będziemy sopranistkę, na co dzień artystkę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, która posługuje się sopranem lirycznym.

- Aby zachować tradycję festiwalu, pani Edyta Piasecka przyjedzie do nas ze swoimi wokalistami, swoimi wychowankami - zapowiada Hortyńska. - Usłyszymy od muzyki filmowej, przez musical, przez operę i operetkę, także bardzo bogaty program.

Przypomnijmy, Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, odbędzie się na zamku w Mosznej po raz trzydziesty ósmy. Całość potrwa do 28 maja, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2022-08-12, godz. 08:45 Rusza V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022" Koncertem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się dziś (12.08) V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. To przegląd polskich… » więcej 2022-08-11, godz. 10:17 Do Olesna przyjedzie w niedzielę ciężki sprzęt wojskowy. To będzie atrakcja pikniku z okazji Święta Wojska Pols… Czołg Leopard, transporter Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta i moździerz samobieżny RAK. Między innymi taki sprzęt będzie można zobaczyć w Oleśnie podczas… » więcej 2022-08-10, godz. 16:57 Jeszcze w tym roku ma powstać muzeum militarne we Włodzieninie. Niebawem ruszą pierwsze prace budowlane W Parku Historii we Włodzieninie trwają ostatnie prace przygotowawcze do budowy hali, gdzie będzie eksponowany sprzęt wojskowy. Muzeum militarne ma powstać… » więcej 2022-08-10, godz. 08:40 Wystawa zdjęć czeskiego dokumentalisty w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż czeskiego artysty fotografa. W piątek (12.08) zobaczymy w Galerii Aneks wystawę zatytułowaną '… » więcej 2022-08-09, godz. 17:01 Cztery zespoły i zabawa w jamajskich rytmach do białego rana. To będzie piątek z Pozytywnym Graniem obok Kluczborka Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae powraca do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie obok Kluczborka. Fani jamajskich brzmień mogą przyjechać… » więcej 2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej 2022-08-05, godz. 08:03 Muzyka alternatywna zagości w Tarnowcu. W weekend szykuje się "Tarnogranie" Trzy gwiazdy i dziesięciu wykonawców konkursowych usłyszymy na V Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu w gminie Lubsza. Organizatorem… » więcej 2022-08-04, godz. 15:30 Artyści festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" w muzycznym hołdzie dla abp Alfonsa Nossola Muzyczne podarki w postaci dwóch koncertów kameralnych, utrzymanych głównie w stylistyce barokowej, przygotowali dla arcybiskupa Alfonsa Nossola, czyli Emerytowanego… » więcej 2022-08-04, godz. 15:00 GSW w Opolu: utalentowani mieszkańcy Pasieki poszukiwani W ramach trwającego Festiwalu Wyspy Pasieki w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej chce uroczyście podsumować projekt i jednym z elementów pikniku na Pasiece… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 W Prudniku można być bliżej... poezji. Parkowa Aleja Słowa zaprasza Jedną z nowych atrakcji Prudnika jest Aleja Słowa. To miejsce, które ma honorować poetów związanych z Prudnikiem i ziemią prudnicką, ale nie tylko. W Parku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »