Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-17, 15:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: przed nami "Muzyczne święto kwitnących azalii" i cztery różnorodne koncerty

Archiwum RO - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Łukasz Fura]
Archiwum RO - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Łukasz Fura]
Agnieszka Kamińska, Zbigniew Kubalańca, Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
Agnieszka Kamińska, Zbigniew Kubalańca, Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
Barbara Hotyńska podczas konferencji prasowej (17.05)
Barbara Hotyńska podczas konferencji prasowej (17.05)
Zbigniew Kubalańca, Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
Zbigniew Kubalańca, Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
Barbara Hotyńska i Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)
XVIII Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej - plakat wydarzenia
XVIII Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej - plakat wydarzenia
Archiwum - Fortepianowy dzień na 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Archiwum - Fortepianowy dzień na 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jeden z najstarszych festiwali muzycznych Opolszczyzny znów rozkwitnie pośród azalii, choć nie obyło się bez trudności przy organizacji. Podczas rozpoczynającego się w piątek (20.05) XXXVIII Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej, nie będzie koncertów plenerowych, zamiast sześciu koncertów odbędą się cztery. Jak zaznaczyła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Barbara Hortyńska, czyli dyrektor artystyczny wydarzenia, dzięki ponownemu wsparciu urzędu marszałkowskiego historia festiwalu nie zostanie przerwana, podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji, a zainteresowanie melomanów festiwalem już jest spore.
- Same recitale mistrzowskie się nam trafiły w tym roku, także intensywnie, cztery dni bardzo dobrej muzyki - mówi Barbara Hortyńska. - Mamy koncert Andrzeja Ślązaka i wariacje [Wariacje Goldbergowskie BWV988 - przyp. red.], które się pojawią są bardzo rzadko wykonywane. Kamil Pacholec zagra dla nas też i Chopina, ale mam niespodziankę, ta niespodzianka pojawiła się w zeszłym tygodniu.

W tym roku na festiwalowej scenie w Mosznej nie pojawią się muzykujący aktorzy, nie zabraknie jednak muzyki filmowej, musicalowej, operowej i operetkowej, która zabrzmi już pierwszego dnia, podczas recitalu sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpi wspólnie ze swoimi wychowankami.

Całe wydarzenie zamknie z kolei występ cenionego wiolonczelisty Tomasza Strahla, który zagra obok flecistki Marii Peradzyńskiej, a przy fortepianie zasiądzie osobiście dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień koncertująca pianistka i pedagog Barbara Hortyńska.

- Długo nie było informacji od nas o festiwalu - przyznaje Hortyńska. - Wynikało z przedłużającym się alertem, ale też i z dotacją, na którą czekaliśmy. Udało się nam załatwić ten festiwal dzięki środkom urzędu marszałkowskiego, za co jestem bardzo wdzięczna. Po raz kolejny uratował festiwal.

Dodajmy, że do uzyskania dotacji z projektu ministerialnego zabrakło zaledwie 0,6 punktu. Festiwal na zamku w Mosznej rozpocznie się 20 maja wernisażem prac malarskich i potrwa do 28 maja. W tym roku nie będzie koncertów plenerowych, co jest związane m.in. z kolejnym etapem prac rewitalizacyjnych zespołu parkowo-pałacowego w Mosznej.

- Generalnie w zamku możemy przyjąć około 300 tysięcy osób w roku, natomiast na koncertach, historycznie to są koncerty kameralne - mówił podczas konferencji Tomasz Ganczarek, prezes spółki zarządzającej zamkiem w Mosznej. - Są wydarzenia, które są nierozerwalnie związane z pewnymi miejscami. (...) w ostatnich latach myśmy nieco przemodelowali system funkcjonowania zamku w Mosznej i nieco inaczej ułożyliśmy hierarchię, naciski na to, co się tam dzieje. To jest przede wszystkim atrakcja turystyczna, miejsce promocji samego zamku, ale również województwa opolskiego i regionu. Natomiast miejsce na "Muzyczne święto kwitnących azalii" w tym zamku musi być i nie wyobrażam sobie, aby nie zachować tej najdłużej trwającej, cyklicznej imprezy, czyli najdłużej cyklicznie trwającego festiwalu muzyki klasycznej w województwie opolskim. I muszę się przyłączyć do podziękowań dla samorządu województwa opolskiego. Ciężko jest w realiach funkcjonowania biznesowego, komercyjnego, organizować wydarzenia muzyczne. To zawsze są wydarzenia wymagające wsparcia instytucji publicznej. Dziękujemy serdecznie, że właściciel zamku cały czas jest również z tym świętem muzyki na zamku w Mosznej.

Więcej szczegółów na temat festiwalu wkrótce w zakładach audycji i samych audycjach Radia Opole, będącego patronem medialnym wydarzenia. Wiadomości o festiwalu nie zabraknie również w audycjach Radia Opole 2 KULTURA.
Barbara Hortyńska w rozmowie dotyczącej XVIII Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej
Zbigniew Kubalańca podczas konferencji prasowej (17.05)
Barbara Hortyńska podczas konferencji prasowej (17.05)
Tomasz Ganczarek podczas konferencji prasowejTomasz Ganczarek podczas konferencji prasowej (17.05)

Kultura i rozrywka

2022-07-06, godz. 10:41 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie i spacer śladami Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Galeria Sztuki Współczesnej zamyka wystawę poświęconą opolskiemu rzeźbiarzowi Marianowi Nowakowi. Ekspozycja była dostępna przed siedzibą galerii od… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Przez wakacje zobaczymy włoskie filmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Stowarzyszenie 'Opolskie Lamy' przez wakacje zapraszają do WBP na projekcje filmów włoskich. Rusza projekt Lamy pod… » więcej 2022-07-05, godz. 15:11 Od tkactwa po gry RPG. Wakacje w grodzie rycerskim są pełne atrakcji Młody rycerz, archeolog, artysta lub gracz RPG. Gród rycerski w Biskupicach obok Byczyny znów tętni życiem. Prowadzone są tam kolonie tematyczne dla dzieci… » więcej 2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »