Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-16, 22:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór

Festiwal gór - Grzegorz Pielak prowadzi spotkanie z Anną Król []fot. K. Zawadzka]
Festiwal gór - Grzegorz Pielak prowadzi spotkanie z Anną Król []fot. K. Zawadzka]
Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej, alpiniści, reportażyści i biegacze.
Wśród zaproszonych gości na scenie w namiocie przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu pojawiła się Anna Król - autorka książki "Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach". Spotkanie z autorką zbiegło się z setną rocznicą śmieci polskiej taterniczki - Heleny Dłuskiej.

- Była najbliższą rodziną Marii Skłodowskiej - Curie poza oczywiście jej córkami - mówi Anna Król. - To córka rodzonej siostry Marii Skłodowskiej - Bronisławy. Bardzo jej bliska. Studiowała również na Sorbonie. Właśnie za namową Marii Skłodowskiej już wówczas Curie. Ta historia, która opisuję to jest też opowieść o spotkaniu dwóch różnych kobiet w różnym momencie swojego życia, Heleny wkraczającej w dorosłość i Marii takiej zaplątanej w różne trudne historie związane ze swoim życiem zawodowym i miłosnym - dodaje.

O ustanowieniu rekordu świata we wspinaczce na czas mówiła olimpijka z Tokio - Ola Mirosław.

- Wspinanie sportowe debiutowało w Tokio jako sport olimpijski - przypomina zawodniczka. - W tym roku byliśmy pokazani w formie trójboju, czyli połączenie wszystkich naszych trzech konkurencji - wspinania na czas, boulderingu i prowadzeń. To było związane z tym, że dostaliśmy jeden komplet medali. Nasza federacja mogła albo połączyć jedną konkurencję, albo wybrać wszystkie trzy wspinania w całej okazałości, co udało się bardzo dobrze przedstawić, bo wspinanie miało bardzo fajny i pozytywny odbiór nie tylko w Polsce, ale także na świecie, więc sądzę, że misja zakończona sukcesem - dodaje.

10. Opolski Festiwal Gór przeszedł do historii. Radio Opole było patronem medialnym.
Anna Król
Ola Mirosław

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 19:10 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Jutro Gala Nagród Mediów Publicznych. Wśród nominowanych jest Józef Skrzek Jutro (30.11) wieczorem w telewizyjnej Jedynce TVP Gala Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka nominowany jest Józef Skrzek. Związany z Radiem Opole… » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »