Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-14, 20:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA]

Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko!
Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych wędrówek, wspinaczki wysokogórskiej, czy szeroko rozumianej turystki potrwa w Opolu do soboty. Przed ogrzewanym namiotem Narodowego Centrum Polskiej Piosenki tradycyjnie płonie ognisko.
- Obserwujemy to, co widać na całym świecie, niepokojący wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze - mówił Łukasz Chmura o pomiarach prowadzonych w obserwatorium wysokogórskim. - Tych narzędzi, które potwierdzają, że my [ludzie - przyp. KZ] rzeczywiście wpływamy na to, jest kilka. Jednym z najważniejszych jest modelowanie klimatu. Mamy już na tyle rozwinięte modele klimatu, że testując je na tym, co było głębiej w przeszłości i sprawdzając, jak one odpowiadają na to, co do tej pory zaobserwowaliśmy, jak one się z tymi obserwacjami współgrają, widzimy, że bez dodania tego czynnika antropogenicznego te zmiany nie postępowałby tak szybko - dodaje.

- Jestem tutaj, bo kocham góry - mówi pan Michał, który co roku uczestniczy w festiwalu. - Co roku jeżdżę w góry i spędzam tam każdy wolny czas i dlatego tutaj też się znajduje. Mój ojciec z pochodzenia był góralem, ja też uwielbiam góry, każdy wolny czas z żoną planujemy właśnie tam - dodaje.

- Wielu wspaniałych gości mamy w tym roku - podkreśla Michał Mościcki, koordynator Opolskiego Festiwalu Gór z NCPP. - Należy do nich na pewno Ola Mirosław, nasza olimpijka z Tokio, będzie Filip Babicz zdobywca Kolosa w kategorii alpinizm i fenomenalny wspinacz. Będą Karolina Ośka i Kuba Kokowski ze swoim projektem peruwiańskim. Będzie też Roman Ficek, ultramaratończyk biegacz. Z każdej górskiej dziedziny mamy prawdziwe tuzy - dodaje.

W piątek (15.10) Opolski Festiwal Gór startuje o godz. 17:00. Pierwszą prelekcję tego dnia wygłosi Bartosz Malinowski, który opowie o Wielkim Szlaku Himalajskim.

Radio Opole jest patronem medialnym 10. Opolskiego Festiwalu Gór. Szczegółowy
Łukasz Chmura
uczestnik Michał
Michał Mościcki

Kultura i rozrywka

2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Pałac w Wysokiej w gminie Branice zaprasza na polsko-czeskie kolędowanie W pałacu w Wysokiej po raz dziewiąty odbędzie się dzisiaj (04.12) polsko-czeskie kolędowanie połączone z jarmarkiem świątecznym. » więcej 2021-12-04, godz. 09:00 Drewniane rzeźby, żelazne odlewy i spawane pręty na wystawie Ignacego Nowodworskiego [ZDJĘCIA] Dr Ignacy Nowodworski przygotował nową wystawę swoich prac. Na drugim piętrze Galerii ZPAP Pierwsze Piętro zobaczymy jego rzeźby pod wspólnym tytułem … » więcej 2021-12-03, godz. 20:20 Wernisaż warsztatów fotograficzno-malarskich "Cztery pory dnia" [ZDJĘCIA] Towarzystwo Przyjaciół Opola przygotowało razem ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Opolu wystawę uczestników warsztatów fotograficzno-malarskich… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy… » więcej 2021-12-03, godz. 08:45 Z Kluczborka do Dubaju. 10 zdolnych wokalistek zaśpiewa na Światowym Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym 10 młodych wokalistek z kluczborskiej Fundacji Durecka Art poleci do Dubaju na Światowy Międzynarodowy Festiwal Artystyczny WAPA. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »