Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-13, 14:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

O krzyżach i kapliczkach gminy Łambinowice. Spotkanie w muzeum

Muzeum w Łambinowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Muzeum w Łambinowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Pasjonat lokalnej historii Daniel Podobiński będzie gościem Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Opowie o swojej najnowszej publikacji pt. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. O krzyżach i kapliczkach gminy Łambinowice". Jest ona poświęcona przydrożnym zabytkowym krzyżom i kapliczkom. Wydarzenie wpisane jest w program 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
- Łambinowickie Spotkania Muzealne to cykl, w którym pokazujemy historię Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach - mówi dr Renata Kobylarz-Buła, wicedyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.- Bardzo często podczas tych spotkań występują osoby, które interesują się związkami, które łączą Łambinowice z bliższą bądź dalszą okolicą. Tym razem mamy trochę bardziej odległy temat od obozów jenieckich w Lamsdorf-Łambinowicach. Koncentrujemy swoją uwagę na obiektach małej architektury sakralnej, kaplicach i przydrożnych krzyżach. To często takie obiekty, których nie zauważamy, bo wtapiają się w okoliczny krajobraz, a jednak są interesujące z wielu względów w tym artystycznych, ale także z tego powodu, że są znakiem czasu - dodaje.

Początek spotkania z pasjonatem lokalnej historii Danielem Podobińskim w środę (13.10) o godz. 17:00 w Muzeum w Łambinowicach.
dr Renata Kobylarz-Buła

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »