Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-02, 09:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

3 duety fortepianowe na jednym koncercie: kameralistyka fortepianowa nowością Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu

Novi Piano Duo w 2021 roku podczas 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Z. Pawlickiego w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Novi Piano Duo w 2021 roku podczas 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Z. Pawlickiego w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Wieczór na cztery ręce" w Głogówku [plakat wydarzenia]
Koncert "Wieczór na cztery ręce" w Głogówku [plakat wydarzenia]
"Wieczór na cztery ręce" czyli półrecitale duetów fortepianowych zabrzmią w drugim dniu (02.08) 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego odbywającego się w Opolu. Jest to nowość, w długiej historii kursu, po raz pierwszy bowiem pianiści mają możliwość doskonalić się w klasie mistrzowskiej kameralistyki fortepianowej, jaką przez kilka dni prowadzić będzie prof. Volker Stenzl.
W poniedziałkowy (02.08) wieczór na scenie sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku usłyszymy dzieła Franza Schuberta (Wariacje As-dur D. 813) Maurice'a Ravela ("Rapsodie espagnole" czyli "Rapsodia hiszpańska"), Ferenca Liszta (II Rapsodia węgierska z autorską cadenzą Boidi Piano Duo) przeznaczone do wykonania w duecie fortepianowym na cztery ręce. W programie pojawi się także muzyka spoza Europy, m.in. "Rhapsody in Blue" czyli słynna "Błękitna rapsodia" George'a Gershwina (również z autorską cadenzą Boidi Piano Duo) oraz "Malagueña", którą stworzył kubański kompozytor i pianista Ernesto Lecuona.

Jak przyznaje Maciej Lamm, kierownik organizacyjny wydarzenia, choć Głogówek słynie z organizacji ciekawych koncertów, występ trzech duetów fortepianowych jednego wieczoru, to niecodzienna sytuacja.

- Nie wiem kiedy i czy kiedyś w ogóle mieszkańcy Głogówka mieli okazję posłuchać koncertu w wykonaniu duetu fortepianowego dwóch braci z Włoch, którzy przyjadą w tym roku na kurs - mówił na antenie Radia Opole Maciej Lamm. - Mieliśmy mieć również duet fortepianowy z Turcji, z różnych przyczyn niestety te dwie panie nie mogą przyjechać, ale zawitają naprawdę fantastyczni muzycy, którzy zaprezentują swoje umiejętności i będziemy mieli ich na wyciągnięcie ręki.

Oprócz włoskiego duetu Boidi Piano Duo, który tworzą bracia Luciano i Daniele Boidi, w Głogówku, podczas pierwszego koncertu w wykonaniu uczestników 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w poniedziałkowy (02.08) wystąpią także dwa duety polskie. Jeden z nich tworzą Klara Jachimczak i Bartosz Wiśniewski, drugi to zespół Novi Piano Duo w składzie Anna Wielgus i Grzegorz Nowak, który niedawno koncertował na festiwalu w Mosznej. Początek koncertu zatytułowanego "Wieczór na cztery ręce" w poniedziałek (02.08) o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu potrwa do 12 sierpnia. W tym czasie odbędzie się 16 koncertów - zarówno w ramach kursu, jak i towarzyszącego wydarzeniu 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne". Wprawdzie nazwa wydarzenia wskazuje na związek z Opolem, w którym od 2011 roku odbywają się zajęcia w klasach mistrzowskich dla pianistów, skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów (wcześniej, od 1990 roku miejscem kursów były Głuchołazy), jednak należy zaznaczyć, że koncerty odbywają się nie tylko w samym Opolu, ale również na terenie całego województwa Opolskiego.
Maciej Lamm

Kultura i rozrywka

2021-09-28, godz. 15:29 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Błażejem Torańskim, autorem książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy… Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dziś (28.09) na spotkanie z Błażejem Torańskim dotyczące książki ''Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi''… » więcej 2021-09-28, godz. 11:30 "Nawijaj" w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Ponad 300 kaset magnetofonowych zawisło na ścianach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. To imponująca kolekcja jednego z najbardziej popularnych tancerzy w naszym… » więcej 2021-09-27, godz. 17:00 Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FI… Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych… » więcej 2021-09-27, godz. 13:30 Powojenna rzeczywistość i polskie przywary narodowe. MDK w Oleśnie zaprasza na spektakl plenerowy w środę 'Cała publiczność będzie częścią tego przedstawienia'. Tak Marek Kudra, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie, zapowiada plenerowy spektakl 'Skarb… » więcej 2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »