Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-05, 13:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół "Na Górce" w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Kościół "Na Górce" w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele "Na Górce". W ramach 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" towarzyszącego kursowi, będzie można usłyszeć interpretacje współtwórcy wydarzenia, skrzypka prof. Tomasza Tomaszewskiego, kontrabasisty prof. Leszka Sokołowskiego, wiolonczelisty dr hab. Bartosza Koziaka, a także wychowanka kursu, skrzypka Michała Kowalczyka.
Przypomnijmy, że od 1 sierpnia trwa na Opolszczyźnie 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu. Wprawdzie w nazwie wydarzenia figuruje Opole, od 2011 roku stanowi ono bowiem bazę edukacyjno-organizacyjną kursu (wydarzenie powstałe w 1990 roku początkowo ulokowane było w Głuchołazach), jednak koncerty zarówno w wykonaniu uczestników, doskonalących się w klasach mistrzowskich fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu (w tym roku również po raz pierwszy w klasie kameralistyki fortepianowe), jak i wykładowców kursu oraz zaproszonych gości, odbywają się w różnych częściach województwa Opolskiego. W tym roku, są to - oprócz Głogówka, w którym koncert odbył się w poniedziałek (02.08) - Gogolin (06.08), Kamień Śląski (09.08), Moszna (10.08), Brzeg (10.08) i Olesno (10.08). Sporo koncertów odbywa się jednak w Opolu, głównie w salach koncertowych Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Najbliższy (05.08) koncert, wzorem ubiegłych lat, odbędzie się jednak właśnie w opolskiej świątyni pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha.

- Na przykładzie tego koncertu doskonale widać pewną przenikalność tych dwóch imprez - przyznaje Maciej Lamm, kierownik organizacyjny kursu, który osobiście, tradycyjnie już, zaprezentuje improwizacje organowe. - Z założenia jest to koncert festiwalu, no ale w wykonaniu wykładowców kursu, więc tak jak festiwal z kursu wyrósł, tak jest ciągle z nim zrośnięty i są to imprezy wzajemnie się wspierające. I też zawsze próbujemy odnaleźć takie miejsce na koncert w przestrzeni sakralnej. Bezspornie to są miejsca, które bardzo sprzyjają odbiorowi muzyki, zwłaszcza że w tym roku zdecydowaliśmy się na wykonanie pięciu sonat kościelnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, więc gdzie lepiej grać sonaty kościele, niż właśnie w kościele.

Dodajmy, że w programie koncertu znajdą się również kompozycje takich twórców, jak Antonio Vivaldi czy Jean Francisque-Étienne Martinon (francuski dyrygent, skrzypek i kompozytora, który żył w latach 1910-1976), nie zabraknie również wiążących się z formą muzycznej zagadki improwizacje organowe w wykonaniu Macieja Lamma, na co dzień będącego organistą opolskiej katedry.

Początek koncertu dziś (05.08) o godzinie 19:00 w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, popularnie zwanym kościołem "Na Górce". Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Centrum Edukacji Artystyczny. Patronat honorowy nad całością objęli Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.
Maciej Lamm

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »