Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-27, 06:54 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA]

"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Recital kameralny na roboczo" w Pałacu Rozkochów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli "Recital kameralny na roboczo" zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący z Opolszczyzny. Gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska oraz bas-baryton Oskar Koziołek Goetz wystąpili w surowych wnętrzach Pałacu Rozkochów. Obiekt niedawno trafił w ręce przedsiębiorcy z Małopolski, który w każdy weekend udostępnia jego część i przyległego parku do zwiedzania. Zwykle goście mogą liczyć także na poczęstunek, a choć na terenie odbywały się już pojedyncze wydarzenia kulturalne, po raz pierwszy odbył się tam recital przybliżający muzykę kameralną w klasycznym wydaniu. Jak się okazuje, tego typu inicjatywy cieszą się pozytywnym odbiorem.
- Repertuar był dosyć szeroki, doceniam ten kunszt, także jeśli chodzi o przygotowanie wokalisty pod kątem językowym - przyznaje jedna z uczestniczek koncertu. - Mi te warunki nie przeszkadzają, taki zupełnie naturalny klimat, jeżeli chodzi o pałac w Rozkochowie.

Artyści zaprezentowali się we wnętrzach pałacu, korzystając z dobrej akustyki jednego z głównych korytarzy, bez konieczności sztucznego dogłośnienia zarówno gitary, jak i głosu.

- Jestem z niedalekiego miasteczka, więc jak najbardziej popieram wspieranie właśnie takie inicjatywy - przyznaje inna słuchaczka. - No, nie oszukujmy się, pałacyk dopiero zaczyna się rozwijać, zaczyna być odbudowa jego.

Już na tym etapie Grzegorz Wnęk, czyli aktualny właściciel, chce jednak, żeby miejsce to było choć częściowo dostępne, zarówno dla lokalnej społeczności, dla której obiekt ma szczególne znaczenie (również sentymentalne), jak i dla gości spoza tych rejonów. Renowacja zniszczonego obiektu i przyległego parku potrwa co najmniej kilka lat, jednak przez cały ten czas, obiekt ten ma być miejscem inicjatyw kulturalnych. Wstępne plany już zakładają regularne koncerty czy wystawy prac plastycznych, a docelowo w jednym z pomieszczeń ma także powstać część muzealna, dokumentująca historie pałacu i okolicy.

Więcej na temat "Recitalu kameralnego na roboczo", a także planów dotyczących rewitalizacji i życia kulturalnego Pałacu Rozkochów w czwartkowej (29.07) audycji "Rewiry kultury".
uczestniczki wydarzenia, fragmenty z "Recitalu kameralnego na roboczo"

Kultura i rozrywka

2021-09-21, godz. 12:01 Przed nami finał II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych Opole 2021. Na scenie FO - kilkunastu wyko… - Osoby niewidome też mają swoje pasje, którymi chcą się dzielić z innymi - nie miał wątpliwości na antenie RO dyrektor opolskiego oddziału Polskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 17:25 Mikołaj z Koźla w nowej szacie dźwiękowej: festiwal muzyki dawnej z niesłabnącą popularnością Obfity w festiwale muzyki klasycznej weekend okazał się owocny także dla Kędzierzyna-Koźla, gdzie po raz szósty odbył się trzydniowy Festiwal Mikołaja… » więcej 2021-09-20, godz. 16:15 Festiwal beethovenowski: za nami sukces weekendowych koncertów, przed nami recitale chopinowskie Wysoka frekwencja i owacyjne przyjęcie występu artystów na drugim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po entuzjastycznie… » więcej 2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »