Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-13, 18:39 Autor: Wiktoria Konieczna

Konkurs "Przeboje al’dęte" rozstrzygnięty. Teraz czas na warsztaty wokalne z Elżbietą Zapendowską

Konkurs „Przeboje Al’dęte” rozstrzygnięty. Teraz czas na warsztaty wokalne z Elżbietą Zapendowską [fot. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu]
Konkurs „Przeboje Al’dęte” rozstrzygnięty. Teraz czas na warsztaty wokalne z Elżbietą Zapendowską [fot. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wraz z Narodową Orkiestrą Dętą w Lubinie spośród 236 nadesłanych zgłoszeń z całego kraju wytypowało 10 laureatów, którzy wystąpią na opolskim rynku podczas Kawiarenki z Gwiazdami. To wydarzenie co roku towarzyszy Krajowemu Festiwalowi Piosenki Polskiej. Nagrodą dla szczęśliwej dziesiątki jest udział w warsztatach wokalnych z Elżbietą Zapendowską oraz blisko czterdziestoosobową orkiestrą. Te odbędą się w pierwszy weekend sierpnia w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
- Tutaj każdy laureat otrzymuje nagrodę w postaci udziału w warsztatach. Ci najlepsi będą mogli jeszcze powalczyć i wygrać ten konkurs - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - To był trudny wybór. Ocenialiśmy wokal jedynie na filmie. Te pliki video były różnej jakości. Dla nas było bardzo ważne, żeby być pewnym, że wybrani przez nas ludzie dobrze śpiewają. Przy takiej pracy z orkiestrą nie ma już czasu na podstawowe szlify muzyczne. Elżbieta Zapendowska będzie pracowała głównie nad interpretacjami danych utworów.

- Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, żeby artysta dał się wciągnąć na scenę razem z orkiestrą, co nie jest takie łatwe - zauważa Mariusz Dziubek, dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. - Jak gramy z orkiestrą, to często dzieje się tak, że ten solista jest oddalony. 95% uwagi jest skupione na wokaliście, a on skupiony jest na swoim wykonaniu. Tutaj mamy całą orkiestrę, która gra dla jednego solisty. Stwórzmy razem kreację sceniczną, nawiążmy relację nie tylko muzyczną, ale też artystyczną.

Koncert laureatów już 5 sierpnia. O tym, kto otrzyma nagrodę Grand Prix zdecyduje jury, którego skład nie jest jeszcze znany. Zwycięzca otrzyma 1000 euro. To nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych.

Szczęśliwa dziesiątka to: Julia Bieniek, Irena Michalska, Julia Mróz, Vanessa Siwy, Monika Adamska, Julia Kisit, Jakub Luboiński, Joachim Ryczek, Leszek Wiklak oraz Monika Wojciechowska.
Jarosław Wasik
Mariusz Dziubek

Kultura i rozrywka

2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej 2021-09-22, godz. 15:51 Kocert Stanisława Soyki rozpocznie "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu Miłośnicy łagodnych dźwięków będą mogli nacieszyć uszy podczas festiwalu „Wrzosowisko”. Impreza rozpoczyna się jutro (23.09) w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-09-22, godz. 13:06 Chopin u Beethovena - koncerty 29. Śląskiego Festiwal im. Ludwiga van Beethovena z niesłabnącym zainteresowaniem Przedsmak konkursu chopinowskiego zafundowała Aleksandra Świgut publiczności zgromadzonej podczas czwartego (21.09) koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga… » więcej 2021-09-22, godz. 10:45 Za nami finałowy koncert II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych W Filharmonii Opolskiej wystąpiło 15 artystów wytypowanych z grupy 34 osób, które zgłosiły się do tegorocznego festiwalu. Finaliści tym razem nie śpiewali… » więcej 2021-09-22, godz. 10:00 Sport jako społeczna winda? Ludwika Włodek o "Gorszych dzieciach republiki" 'Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji' to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką… » więcej 2021-09-22, godz. 07:15 W październiku ruszają w regionie 18. Dni Kultury Niemieckiej. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i warsztaty. Tak przedstawiają się tegoroczne 18. Dni Kultury Niemieckiej, które ruszają w październiku. Towarzystwo… » więcej 2021-09-21, godz. 19:47 Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić. "Pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok… Miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki przyrodnicze, namiary na miejsca noclegowe i restauracje - to wszystko można znaleźć w „Spacerowniku”, czyli polsko-niemieckim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »