Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-13, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Dawna historia w opolskim skansenie na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]

Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Mariusz Majeran]
W sobotę (12.06) tłumy, a w niedzielę trochę mniej turystów odwiedziło Muzeum Wsi Opolskiej. Pracownicy merytoryczni opowiadali o wystawach, którymi się opiekują. Można było także podpatrzeć pracę twórców ludowych.
Maria Waciak z Opola pokazywała, jak się szydełkuje. - Jesteśmy twórczyniami ludowymi i umilamy czas wszystkim chętnym, którzy chcą zwiedzać muzeum nasze piękne. Przybliżamy trochę kulturę ludową. To są ręcznie wytwarzane pierniczki, lalki, wianki, serwetki i korale - mówi twórczyni.

- Przyjeżdżają ludzie po raz pierwszy nie tylko z Opolszczyzny, a także znad morza, Podkarpacia, województwa lubelskiego. Ale najwięcej jest z Dolnego i Górnego Śląska. Dziwią się, że można dotknąć tego, co tu wystawiamy. To jest muzeum takie, że można doświadczyć osobiście, do czego dany przedmiot służył. - dodaje Zbigniew Dąbrowski, opiekun wystawy.

- Przypominamy sobie, bo w literaturze dawniej tylko można było poznać takie obiekty. A tak jesteśmy świadkami na żywo, jak to dawniej było, jak ludzie mieszkali w takich domkach. Ja to mieszkałam w takich domkach - wspominają turystki spod Częstochowy.

Turyści mogli także zobaczyć pracę kowala w czynnej, zabytkowej kuźni czy malowanie porcelany.

W poniedziałek natomiast zostanie otwarta wystawa czasowa zatytułowana "Przekraczając żelazny próg. Koncepcja budowy dworca”. Wernisaż o godzinie 13.00 w spichlerzu ze Sławięcic.
zwiedzajacy Muzeum Wsi Opolskiej

Kultura i rozrywka

2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »