Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję…
2024-05-06, 17:17 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Jakub Biel / oprac. AL

Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA]

Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Szpital Wojewódzki w Opolu [fot. Maciej Marciński]
„Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada na żaden telefon” – z taką prośbą o interwencje zadzwoniła do nas słuchaczka. Problem opłat w szpitalach za możliwość korzystania z telewizji - tym tematem postanowiliśmy się zatem zająć dziś (06.05) w magazynie interwencyjnym. Sprawdziliśmy też, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci mogą oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Telefon od słuchaczki proszącej o interwencję
Czy faktycznie była taka sytuacja, którą zgłosiła nam słuchaczka, nasz reporter zapytał Marka Bernata, specjalistę ds. administracyjno-gospodarczych. Szpitala wojewódzkiego w Opolu, któy pierwszy podjął się, by sprawę ustalić i skontaktował się z firmą, które dzierżawi od szpitala powierzchnię ścian na telewizory i jest odpowiedzialna za ten system.

- Według uzyskanej informacji nikt nie kontaktował się z tą firmą, bo żadne zgłoszenie nie zostało w tej sprawie nagrane na infolinię, która firma prowadzi. Kontaktowałem się bezpośrednio z pracownikami, którzy zweryfikowali tę infolinię. Poprosiłem, by podjechał serwisant i on stwierdził, ale żadnej awarii nie było. Jeśli faktycznie kasetka się przepełniła, wymaga to czasu i firma też szybko opróżnia te kasetki, bo w tym momencie zarabia, tutaj każdy przestój nie jest dla niej korzystny – zauważa Marek Bernat.
Z Markiem Bernatem rozmawia Krzysztof Dobrowolski.
Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski pojawił się w Szpitalu Wojewódzkim i o komentarz do zgłoszenia naszej słuchaczki poprosił także Renatę Ruman-Dzido, prezes Zarządu, Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, która zapewniła, że po tym zgłoszeniu słuchaczki, podjęte zostały szybkie działania, by dociec, na czym polega problem.

Przy okazji zapytaliśmy panią prezes, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci powinni móc oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat.

- Sytuacja wygląda tak, że żeby pacjenci mieli dostęp do telewizji, ktoś musi zakupić odbiorniki, ktoś musi wykonać instalacje, zamontować anteny, dokonywać opłat za używanie telewizji, m.in. do ZAIKS-u… Te wszystkie koszty, które trzeba ponieść nie chcemy przeznaczać z puli przeznaczonej na leczenie pacjenta i na tym się skupiamy, że środki, które pozyskujemy z NFZ były na diagnostykę, terapię, na dostęp do wszelkich możliwych środków, które są potrzebne pacjentowi bez oszczędzania na nim. Natomiast – telewizja? – mówi naszemu reporterowi Renata Ruman-Dzido.

Nasz reporter dopytał też, czy nie powinno być tak, że w publicznych szpitalach pacjenci mogą oglądać telewizję bez ponoszenia dodatkowych opłat i czy firma obsługująca uiszcza stosowne opłaty.

- Dzierżawa miejsc pod telewizory szpitalne przynosi dodatkowe środki, to nie są duże pieniądze, ale uważam, że szpital powinien się schylać po każdą złotówkę, żebyśmy mogli w sposób stabilny prowadzić naszą działalność.
Z Renatą Ruman-Dzido rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Podczas audycji otrzymaliśmy kilka telefonów. Poniżej je prezentujemy.
Telefon słuchacza (1)
Telefon słuchacza (2)
Telefon słuchacza (3)
- W naszym szpitalu jest około 70 odbiorników, więc te opłaty, które szpital miałby ponosić, to byłyby pokaźne kwoty. Dodajmy, że szpital zapewnia bezpłatny dostęp do telewizji w świetlicy, ale aktualnie remontujemy to pomieszczenie, ponieważ chcemy tam urządzić bufet dla pacjentów, miejsce spotkań z rodzinami, bliskimi... Będzie można tam też obejrzeć telewizję bez ponoszenia jakichkolwiek opłat - zapewnia Renata Ruman-Dzido.
12

Zobacz także

2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej 2024-10-03, godz. 13:00 "Mieszkam tu 64 lata i nigdy nic nie było robione!". Problem nawierzchni przy ulicy Dekabrystów w Opolu Mieszkańcy bloku przy ulicy Dekabrystów w Opolu borykają się z fatalnym stanem nawierzchni i dziurami, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Pani Mariola… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Jak skutecznie dochodzić roszczeń w obliczu powodzi? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej?… W magazynie interwencyjnym Radia Opole gościliśmy mecenasa Artura Rudzińskiego, który podzielił się kluczowymi informacjami na temat zawierania umów ubezpieczeniowych… » więcej 2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »