Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-03, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

W każdym koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się pisanki. Twórczyni ludowa tłumaczy krok po kroku, jak je zrobić [FILM, ZDJĘCIA]

Helena Wojtasik i Dorota Garbiec podpowiadają jak wykonać pisanki metodą batikową
Kolorowe i zdobione jajka są nieodłącznym elementem koszyczka wielkanocnego. Do wykonania tych tradycyjnych pisanek potrzebne są białek jajka, wosk, szpilka i barwniki.
- Najpierw jajko należy umyć w gorącej wodzie z płynem do naczyń. Robimy to po to, aby je odtłuścić - mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury, twórczyni ludowa oraz inicjatorka wpisania opolskich pisanek wykonanych techniką batikową na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Po wysuszeniu zaczynamy pisać. Co ważne, nie trzymamy tych jajek w lodówce. Najpierw rysujemy sobie ołówkiem wzory, które na tym jajku chcielibyśmy mieć. Piszemy to gorącym woskiem, przygotowanym na kominku i szpileczką nakładamy go na białe jajko. Po opisaniu wkładamy jajko do żółtego barwnika.

- Następnie po wysuszeniu, woskiem utrwalamy kolory na skorupkach, które pojawiły się poprzez barwienie. Potem jajko wkładamy do farby pomarańczowej, czerwonej i na końcu do niebieskiej oraz zielonej. Co ważne, za każdym razem powtarzamy proces z utrwaleniem koloru poprzez wykorzystanie wosku - dodaje twórczyni ludowa.

W filmie powyżej metodę batikową prezentują twórczynie ludowe Helena Wojtasik i Dorota Garbiec z Tułowickiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy za gościnę!
Film: Maciej Marciński, Marcin Boczek.
Helena Wojtasik

Kultura i rozrywka

2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »