Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-02, 15:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [ZDJĘCIA]

Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
Zbożowe serca na polach zwiastują Wielkanoc [fot. B. Duk]
W tym roku pogoda sprzyja i na kilka dni przed Wielkanocą na polach zaczynają się zielenić serca i krzyże. Zwyczaj ten nazywany jest Krzyżami dla Ponboczka lub zbożowymi krzyżami. Kultywują go rolnicy z okolic Strzelec Opolskich i Ujazdu. Wśród nich są Beata i Antoni Noconowie z Rozmierzy.
- Zwyczaj znamy od naszych rodziców i dziadków – mówią. - Robi się to, żeby Pan Bóg błogosławił, to jest ochrona przed szkodnikami, przed burzą. Sieje się to na wszystkich zasiewach zbóż, zaraz po zakończeniu zasiewu danego pola, bez względu na to czy jest to jęczmień, pszenżyto czy żyto. Z tego co ja pamiętam od ojca, to się krzyż robiło. Żona przyszła tutaj, a u nich w domu się robiło serce z krzyżem na górze. No i my teraz też tak robimy. Jak wschodzi zboże to widać, jak gęsto jest to zasiane. Widać to serce i krzyż, wtedy jest fajny efekt. Serce ma średnicę około półtora metra i nad tym jest metrowy krzyż.

Zwyczaj zasiewania serc i krzyży na polach w ubiegłym roku został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa. Znajduje się on obok tradycji układania kwietnych dywanów na Boże Ciało, który jest kultywowany również w tym regionie.
Beata i Antoni Noconiowie

Kultura i rozrywka

2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »